«Քառյակը» «եռյակ» դառնալու մասին խոսակցությունները չափազանցված են. ոչիշխանական ուժերը 8 կետի շուրջ համաձայնության են եկել
ԱԺ–ում ավարտվել է ոչիշխանական խմբակցությունների փակ հանդիպումը, որի ավարտից հետո ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը լրագրողներին ասել է, որ օրակարգը բավական հագեցած էր։
ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի, ՀՅԴ–ի և «Ժառանգության» քննարկած առաջին հարցը վերաբերել է սահմանադրական փոփոխություններին։
–Մեր տեսակետները փոխանակեցինք, և արաձանգրվեց, որ ամեն մեկը պետք է հարգի մյուսի տեսակետը, որովհետև դրանք տարբերվում են։ ՀՅԴ–ն կողմ է այդ փոփոխություններին, «քառյակի» մյուս երեք ուժերը, այս կամ այն պատճառաբանությամբ, դեմ են։ Բայց ամեն քաղաքական ուժ ազատ է իր դիրքորոշումներն արտահայտել այս հարցի հետ կապված, և պետք է հարգել մյուսների տեսակետները,–ասել է Ա. Ռուստամյանը։
Երկրորդ հարցը վերաբերել է կուտակայինի հարցով ՍԴ դիմելուն։ Ինչպես հայտնի է, ՀԱԿ–ն ու «Ժառանգությունը» նպատակահարմար չեն համարում ՍԴ դիմելը, բայց այսօրվա նիստում ևս պատրաստակամություն են հայտնել են միանալ ԲՀԿ–ի և ՀՅԴ–ի այդ նախաձեռնությանը։
Ոչիշխանական ուժերն այցելել էին սահմանամերձ շրջաններ, և այսօրվա նիստում քննարկված երրորդ հարցն այդ այցելության արդյունքների ամփոփումն է եղել։ Մասնավորապես, «քառյակը» ներկայացնելու է «Սահմանապահ գյուղի օրենսդրական ամրագրում»։ Նախագիծն, ըստ էության, արդեն իսկ պատրաստ է։
Քննարկված չորրորդ խնդիրը «Նաիրիտ» գործարանի վերաբերյալ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելն է եղել։ Հիշեցնենք, որ այս կետն ամրագրված էր նաև «քառյակի» 12 պահանջներում։
Հիմա ճիշտ ժամանակն է հետամուտ լինելու այս խնդրի լուծմանը,–նշել է Ա. Ռուստամյանը։
Ոչիշխանական ուժերը տարբեր օրենսդրական նախաձեռնություններ էլ են առաջարկել, ինչպես նաև համաձայնեցրել են այն նամակի տեքստը, որով պետք է դիմեն ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ ահագնացող չափերի հասնող արտագաղթի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու նպատակով։
Նախնական ամփոփում է տեղի ունեցել 12 կետերի կատարման վերաբերյալ՝ վերջնական ամփոփումը թողնելով հետագային։
–Տրված ժամանակը մինչև սեպտեմբերի վերջն է։ Այս պահին կարող եմ ասել, որ կան ընդհանրապես չկատարված կետեր, մասնակի կատարված կետեր և անորոշ մնացած կետեր,–հավելել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը։
Քննարկված ութերորդ հարցը վերաբերել է համատեղ հանրահավաքի անցկացմանը։ Պայմանավորվածությունն ուժի մեջ է՝ հանրահավաքը կանցկացվի՛. պարզապես ժամկետների մասին տարբեր առաջարկներ են եղել։
–Քննարկումներ տեղի կունենան կուսակցություններում, և մոտ ժամանակներս կհայտարարենք հանրահավաքի օրը,–ասել է Ա. Ռուստամյանը։
Նա նաև պնդել է, որ «քառյակից» «եռյակ» դառնալու մասին խոսակցությունները չափազանցված են, քանի որ «քառյակ» են այնքանով, քանի դեռ չորս քաղաքական ուժերը համաձայնել են կոնկրետ հարցերի շուրջ համագործակցել։

Разговоры о превращении «четверки» в «тройку» преувеличены: некоалиционные силы пришли к согласию по ряду пунктов
В Национальном собрании Армении завершилась встреча четырех некоалиционных фракций за закрытыми дверями. По ее завершении руководитель фракции АРФД Армен Рустамян дал пресс-конференцию.
По словам Рустамяна, первым вопросом, который обсуждался «четверкой» (ППА, АНК, АРФД и «Наследие»), были конституционные изменения.
«Мы обменялись мнениями и констатировали, что каждый должен уважать мнение другого, так как они отличаются. АРФД поддерживает эти изменения, а остальные три силы, по тем или иным причинам, выступают против них. Каждая политическая сила свободна в изъявлении своей позиции по данному вопросу, и мнение других нужно уважать», - сказал Рустамян.
Второй вопрос касался обращения в Конституционный суд в связи с «накопительным» вопросом. Как известно, АНК и «Наследие» считают обращение в КС нецелесообразным, однако в ходе сегодняшнего заседания выразили готовность присоединиться к данной инициативе ППА и АРФД.
Руководитель фракции АРФД сообщил, что представители некоалиционных сил посетили приграничные районы, и третьим вопросом в повестке сегодняшних обсуждений было подведение итогов этих посещений. В частности, «четверка» представит законопроект «О законодательном закреплении статуса приграничных сел», который, по сути, уже готов.
Четвертым вопросом было создание временной комиссии по заводу «Наирит». Напомним, что данный пункт прописан также в 12 требованиях «четверки».
«Сейчас самое время проявить последовательность в решении данной проблемы», - отметил Рустамян.
Некоалиционные силы согласовали также различные законодательные инициативы и текст письма, которым должны обратиться к спикеру НС в целях организации парламентских слушаний в связи с тревожными темпами эмиграции.
Состоялось предварительное подведение итогов исполнения 12 требований «четверки».
«Отведенный срок истекает в конце сентября. На данный момент могу лишь сказать, что имеются вообще не выполненные требования, частично выполненные и оставленные в неопределенном состоянии требования», - добавил руководитель фракции АРФД.
Восьмой вопрос повестки касался проведения совместного митинга. Достигнутые по этой части ранее договоренности остались в силе, и митинг будет проведен – стороны всего лишь обменялись предложениями относительно сроков проведения.
«В партиях пройдут соответствующие обсуждения, и в ближайшее время день проведения митинга будет объявлен», - сообщил Рустамян.
Он также заверил, что разговоры о превращении «четверки» в «тройку» преувеличены, поскольку политические силы являются «четверкой» до тех пор, пока они согласились сотрудничать вокруг конкретных вопросов.