Անդրանիկ Թևանյան. «Փորձ է արվում «սահմանադրական» հեղաշրջում կազմակերպել»
«Իշխանությունը բացահայտ ասել է, թե ինչ ակնկալիքներ ունի սահմանադրական փոփոխություններից, և հիմա ուզում է տեսնել՝ եթե քաղաքական ուժերը դիմադրություն ցույց չտան, ուրեմն լայնամասշտաբ հարձակման կանցնի հանրության դեմ, իսկ եթե լինի դիմադրություն, ապա կփորձի մանևրել կամ հետքայլ անել»։ Այս մասին ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության նախաձեռնած «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բարեփոխումներ. թեր և դեմ» թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ հայտարարել է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը։
–Պետք է մի քանի հստակեցումներ անել սահմանադրական փոփոխությունների մասով։ Մեզ առաջարկվում է ոչ թե կառավարման խորհրդարանական համակարգ, այլ խորհրդային՝ սովետա–բոլշևիկյան համակարգ, ըստ որի՝ «գենսեկը» կամ «պրեդսեդատել վերխովնովո սովետա»–ն ղեկավարելու է երկիրը՝ ունենալով զրո պատասխանատվություն և անսահմանափակ լիազորություններ։ Եվ ամենակարևոր շեշտադրումը՝ Հայաստանում Սահմանադրությունն ուզում են փոխել, քանի որ վտանգ կա, որ այն կարող է գործել,–ընդգծել է Ա. Թևանյանը։
Խոսքը, մասնավորապես, Սահմանադրության 50–րդ հոդվածի մասին է, որով նույն անձին արգելվում է երեք անգամ անընդմեջ առաջադրվել երկրի նախագահի պաշտոնում։ Ա. Թևանյանի խոսքերով՝ հետխորհրդային երկրներին ներհատուկ գործընթաց է, երբ սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամով, քաղաքական մշակույթի բացակայությամբ և իշխանության ընդունման ու հանձնման գործընթացի ցավոտ բնույթով պայմանավորված՝ գործում է երեք տիպի մոդել.
1.ժառանգորդի ինստիտուտը,
2.հեղափոխական (գունավոր հեղափոխության) գործողությունները,
3.ցմահ իշխանությունը։
–Հայաստանն այժմ գտնվում է ճամփաբաժնում։ Եթե դիտարկենք պոստսովետական երկրները, ապա հիմնականում մահմեդական երկրներում է ձևավորվել անփոփոխ և ցմահ իշխանություն (բացառությամբ Ղրղզստանի, որտեղ տարբեր կլաններ իրար հետ մրցում են իշխանությանն ամբողջությամբ տիրանալու համար)։ Իսկ ԽՍՀՄ–ի եվրոպական հատվածում, բացառությամբ Բելառուսի, երկրի ղեկավարների գոնե ֆորմալ փոփոխություններ եղել են։ Անգամ ՌԴ–ում, ուր կառավարման համակարգում գերակշռող է ավտորիտարիզմը, ձևականորեն չգնացին երրորդ ժամկետի, այլ մտցրեցին փոխատեղման ինստիտուտը։ Հայաստանում ֆորմալ առումով ունեցել ենք նախագահների փոփոխություն։ Հիմա փորձ է արվում ընտրել Հայաստանի, այսպես ասած, ադրբեջանիզացիայի, թուրքմենբաշիզմի կամ միջինասիականացման մոդելը։ Պետք է նկատել, սակայն, քրիստոնեական աշխարհի մաս կազմող և նավթային ու գազային ռեսուրսներ չունեցող Հայաստանն իրեն չի կարող թույլ տալ ցմահ կառավարման համակարգին անցնելու ճոխությունը,– ընդգծել է բանախոսը։
Անդրադառնալով իշխանության ներկայացուցիչների հակափաստարկներին, թե կիսանախագահական համակարգով էլ հնարավոր է վերարտադրվել՝ Ա. Թևանյանը նշել է.
–Երկրորդ ժամկետի ավարտի դեպքում նախագահը դառնում է, ինչպես ընդունված է ասել, «կաղ բադիկ»։ Այդպիսի նախագահի պարագայում հերթական կամ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ընտրակեղծիքի համակարգը Հայաստանում չի կարող աշխատել այնպես, ինչպես վերջին համապետական ընտրություններում, որովհետև հեռացող նախագահը չի կարող կոնսոլիդացնել պոտենցիալ կենտրոնախույս ուժերին հենց իշխանության ներսում ու այդ դեպքում ընտրակեղծիքների դեմ հնարավոր է պայքարել՝ թույլ չտալով վերարտադրություն։
Ըստ նրա՝ կիսանախագահական համակարգով վերարտադրվելը հնարավոր չէ, քանի որ ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ այնպիսի ձախողումներ են արձանագրվել, որ գործող նախագահը պարզապես հնարավորություն չունի կամ էլ չի ուզում մտածել քաղաքական ժառանգորդ ունենալու մասին։
–Եթե պահպանվի կառավարման կիսանախագահական համակարգը, քաղաքական ժառանգորդի բացակայության պայմաններում վերարտադրության հնարավորությունը նվազում է, և մեծանում է ժողովրդավարական ընտրությունների հնարավորությունը, որովհետև ընտրակեղծարար համակարգը չի աշխատելու մեկ միասնական բուրգի շրջանակներում։
Իսկ խորհրդարանական կամ, ավելի ճիշտ, խորհրդային՝ սովետա–բոլշևիկյան համակարգի անցնելու դեպքում ստեղծվելիք իրավիճակը Ա. Թևանյանը համեմատում է Երևանի գործող ավագանու հետ։
–Երևանում գործում է 100% համամասնական ընտրակարգ. եթե քաղաքապետին համարենք որպես տեղական նշանակության վարչապետ, ապա Տարոն Մարգարյանը Բաղրամյան 26–ից ղեկավարվում է «սիրուն է, կամ սիրուն չէ» հրահանգներով, Երևանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցությունում էլ նստած են տիտղոսային մտավորականներ։ Թվում է, թե մականունավորները մայրաքաղաքի խորհրդարանում քիչ են, այսպես կոչված, օլիգարխներ գրեթե չկան, բայց Երևանի ավագանին «անլեզու» է։ Երևանի ավագանու մոդե՛լն է գործող իշխանության ուզածը, որ խորհրդարանն ընդամենը լինի դակիչ և կատարի այն ֆունկցիան, ինչն «Անասնաֆերմայում» կատարում են տարատեսակ կենդանիները։ Սա՛ է սահմանադրական փոփոխության ամբողջ փիլիսոփայությունը՝ ամբողջական վերահսկելի խորհրդարան և անսահմանափակ իշխանություն։ Ներկայացված հայեցակարգի նախագծով երկրի նախագահին վերապահված է, ներողություն, մեխի գլխի ֆունկցիան, վարչապետին՝ պոլի շորի (որին պետք է անընդհատ փոխել երբ քավության նոխազների կարիք լինի), իսկ երկիրը ղեկավարվում է խորհրդարանական մեծամասնության ու դրա ղեկավարի, այսինքն՝ կոլեկտիվ անպատասխանատվության միջոցով։ Սահմանադրական փոփոխություններով փորձ է արվում «սահմանադրական» հեղաշրջում կատարել, որը միտված է ՀՀ–ի շահերի դեմ,– հայտարարել է Ա. Թևանյանը։
Նա վստահ է, որ գործող իշխանական համակարգի վերարտադրության դեպքում է՛լ ավելի կխորանա արտագաղթը, կկրճատվեն աշխատատեղերը, գործարար միջավայրը է՛լ ավելի կվատանա և տնտեսությունը կթուլանա։ Հետևաբար, այսուհետև Հայաստանի քաղաքական դաշտը պետք է բաժանել երկու մասի՝ սև և սպիտակ։
–Մի կողմում նրանք են, ովքեր դեմ են Հայաստանը վերջին 6 տարիների ճանապարհով տանող սահմանադրական փոխոփոխություններին, իսկ մյուս կողմում՝ նրանք են, ովքեր կողմ են կամ թեկուզ չեզոք են սահմանադրական փոփոխությունների հարցում։ Վերջիններս խաղում են իշխանությունների կողմից։ Երրորդ տարբերակ գոյություն չունի, և ինչքան էլ փորձեն քողարկել սկզբունքային դիրքորոշումներով, պատմական փաստերով, այդպես չէ։ Բացի այդ, 2012թ. և 2013թ. համապետական ընտրությունները, ինչպես նաև Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ընտրական համակարգը վերջնականապես բռնաբարված է, և այդ պայմաններում հանրաքվեի անցկացումն անիմաստ է։
Ա. Թևանյանը ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման երկու տարբերակ է տեսնում՝ հեղափոխական ճանապարհը, որը կհանգեցնի ցնուցումների և արյունահեղության, ու որին կոնկրետ նա դեմ է, և երկրորդ տարբերակը՝ քաղաքական ուժերի և հասարակության ջանքերով բացառել «սահմանադրական» հեղաշրջման հնարավորությունը, ինչը նաև հնարավորինս կնվազեցնի ընտրակեղծիքները։
–Սա՛ է իրականությունը։ Մնացած բովանդակային կոչված քննարկումները ես համարում եմ կա՛մ քաղաքական մանիպուլյացիայի դրսևորում, կա՛մ քաղաքական դեմագոգիա, կամ էլ, լավագույն դեպքում, քաղաքական անմեղսունակություն։ Հիմա սահմանադրական փոփոխություններին կողմ քաղաքական ուժերը թող կողմնորոշվեն, թե իրենք որ տարբերակի մեջ են տեղավորվում,–եզրափակել է Ա. Թևանյանը։

Андраник Теванян: «Предпринимается попытка организовать «конституционный» переворот»
Власти в открытую заявили о том, какие у них ожидания от конституционных реформ, и сейчас выжидают: если политические силы не окажут сопротивления, попытаются перейти в широкомасштабное наступление против общества, а если сопротивление будет, попытаются маневрировать или отступить. Об этом в ходе организованной по инициативе фракции «Наследие» конференции на тему «Реформы Конституции РА: за и против» заявил директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян.
«В связи с конституционными изменениями необходимо сделать несколько уточнений. Нам предлагают не парламентскую систему правления, а советско-парламентскую, большевистскую систему, при которой «генсек» или «председатель верховного совета» будет руководить страной при неограниченных полномочиях и отсутствии какой-либо ответственности. И самый главный акцент: в Армении хотят изменить Конституцию, так как есть опасность, что она может заработать», - подчеркнул Теванян.
Речь, в частности, идет о 50-й статье Конституции, которой одному и тому же лицу запрещается занимать пост президента более двух сроков подряд. По словам Теваняна, в постсоветских странах в условиях кризиса легитимности собственности, отсутствия политической культуры и болезненного процесса приема и передачи власти действуют три основные модели:
1. Институт наследника,
2. Революционные действия («цветные» революции),
3. Пожизненная власть.
«Армения сейчас находится на распутье. Если рассматривать постсоветсткие страны, то бессменная и пожизненная власть действует в основном в мусульманских странах (за исключением Киргизии, где различные кланы борются между собой за полноценное обладание властью). В европейской же части бывшего СССР, за исключением Белоруссии, происходила хотя бы формальная смена руководителей страны. Даже в России, в управленческой системе которой преобладает авторитаризм, формально не пошли на третий срок, а ввели институт рокировки. В Армении формально тоже происходила смена президентов. Сейчас предпринимается попытка внедрить в Армении модель, характерную для Азербайджана и стран Средней Азии. Стоит, однако, отметить, что являющаяся частью христианского мира и не обладающая нефтегазовыми ресурсами Армения не может позволить себе роскоши перехода на пожизненную систему правления», - подчеркнул он.
Касаясь приводимых представителями власти контраргументов о том, что воспроизвести свою власть можно и при полупрезидентской системе, Теванян отметил: «При завершении второго срока президент становится, как принято говорить в таких случаях, «хромой уткой». При таком президенте система фальсификации при очередных или внеочередных выборах в Армении не может действовать так же, как на последних общереспубликанских выборах, поскольку уходящий президент не может консолидировать потенциально центробежные силы внутри власти, и тогда становится возможным бороться с фальсификациями, не допуская воспроизводства власти».
По его словам, воспроизводство при полупрезидентской системе невозможно, так как во внутренней и внешней политике были зафиксированы такие провалы, что действующий президент попросту не имеет возможности или не хочет думать политическом наследнике.
«Если будет сохранена полупрезидентская система правления, то в условиях отсутствия политического наследника возможность воспроизводства власти резко сокращается, а потенциал демократических институтов увеличивается, поскольку система фальсификации выборов не будет работать в рамках единой пирамиды власти», - добавил директор института «Политэкономия».
Что касается парламентской или, что вернее, советско-парламентской большевистской системы, то ситуацию, которая сложится в случае перехода на нее, Теванян сравнил с той, которая имеется в Совете старейшин Еревана.
«В Ереване действует 100-процентно пропорциональная система. Если считать мэра премьером местного значения, то Тарон Маргарян управляется из президентского дворца распоряжениями в духе «красиво или некрасиво», а от фракции РПА в Совете старейшин заседают представители титульной интеллигенции. Казалось бы, носителей прозвищ в столичном парламенте немного, а так называемых олигархов практически нет, однако Совет старейшин «нем». Именно такая модель и является чаянием действующей власти, чтобы парламент всего лишь компостировал решения и выполнял функцию, которую в «Скотном дворе» отправляли различные животные. Такова вся философия конституционных изменений – полностью подконтрольный парламент и неограниченная власть. Представленным проектом концепции конституционных изменений президенту отведена функция последней спицы в колесе, премьеру – ветоши (которую нужно постоянно менять, когда появляется необходимость в козлах отпущения), а страна управляется парламентским большинством и его руководителем, то есть по принципу коллективной безответственности. Конституционными изменениями предпринимается попытка осуществить «конституционный» переворот, который идет вразрез с интересами РА», - заявил Теванян.
Он уверен также, что в случае воспроизводства действующей системы власти эмиграция еще более усилится, рабочие места – сократятся, предпринимательская среда еще более ухудшится, а экономика – ослабнет. Следовательно, впредь политическое поле Армении необходимо делить на две части – черную и белую
«С одной стороны те, кто против конституционных изменений, ведущих Армению по пути последних 6 лет, а с другой – кто за или нейтрален в вопросе этих изменений. Последние тоже играют на стороне власти. Третьего не дано, и как бы они ни пытались скрываться за принципиальными позициями и историческими фактами, это не так. Кроме того, общереспубликанские выборы 2012 и 2013 гг. и столичные муниципальные выборы показали, что избирательная система окончательно извращена, и проведение референдума в этих условиях бессмысленно», - отметил он.
Теванян видит два варианта преодоления сложившейся ситуации: революционный путь, который чреват потрясениями и кровопролитием и который лично для него неприемлем, а также путь исключения возможности «конституционного» переворота совместными усилиями политических сил и общества, который по возможности максимально уменьшит роль избирательных фальсификаций.
«Такова реальность. Остальные так называемые содержательные обсуждения я считаю либо проявлением политической манипуляции, либо политической демагогией, либо, в лучшем случае, следствием политической невменяемости. Пусть теперь поддерживающие конституционные изменения политические силы определятся, какой вариант они выбирают», - заключил Теванян.