Ա. Մարտիրոսյան. «Հանրահավաքին ՀՅԴ–ի չմասնակցելը որոշակի օգնություն էր իշխանությանը»
«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը վստահ է, որ այս պահին սահմանադրական փոփոխությունները հասարակությանը հուզող թիվ մեկ խնդիրը չեն: Այսօր հրավիրված ասուլիսում նա նշել է, որ հասարակությունն արմատակա՛ն, ոչ թե սահմանադրական փոփոխություններ է ուզում։
Նա նաև նշել է, որ չեն ցանկանում՝ կառավարման խորհրդարանական համակարգը ձախողվի այնպես, ինչպես կիսանախագահականը, և սահմանադրական բարեփոխումը վերածվի չարեփոխման:
–Այս պահին սահմանադրական փոփոխությունները ծառայելու են իշխանության և ոչ թե ժողովրդի շահերին,–ասել է նա՝ այդ փոփոխությունների անցկացումը նպատակահարմար համարելով ամբողջական իշխանափոխությունից հետո։
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 10-ին նախանշված համապետական հանրահավաքին ՀՅԴ–ի չմասնակցելուն, Ա. Մարտիրոսյանն ընդգծել է.
–Համատեղ հանրահավաքին ՀՅԴ–ի չմասնակցելու քայլը որոշակի օգնություն էր իշխանությանը։ Իսկ հասարակությունը պե՛տք է մասնակցի հանրահավաքին, պահանջներ ներկայացնի: Քաղաքական հետագա զարգացումները կախված կլինեն հենց հանրահավաքի որակից և էներգետիկայից: Եթե հասարակությունն այդ ակտիվությունն ապահովի, իրադարձությունները կտանեն լիարժեք իշխանափոխության:

Мартиросян: «Неучастие АРФД в совместном митинге было определенной помощью властям»
Зампредседателя фракции «Наследие» Армен Мартиросян уверен, что на данный момент конституционные изменения не являются главной волнующей общество проблемой. В ходе пресс-конференции он отметил, что общество хочет радикальных, а не конституционных изменений.
«На данный момент конституционные изменения будут служить интересам власти, а не народа», - сказал Мартиросян, подчеркнув целесообразность осуществления этих изменений лишь после полной смены власти.
Что касается неучастия АРФД в намеченном на 10 октября общереспубликанском митинге, то Мартиросян отметил:
«Неучастие АРФД в совместном митинге было определенной помощью властям. Общество же должно принять в нем участие и представить свои требования. Последующие политические развития будут зависеть как раз от качества и энергетики митинга. Если общество обеспечит эту активность, развитие событий поведет к полноценной смене власти».