10 տարի առաջ Ուկրաինայում սկսվեց «նարնջագույն հեղափոխությունը»
2004 թվականի նոյեմբերի 22-ին Կիևի Անկախության հրապարակում 50-հազարանոց ցույց է տեղի ունեցել, որի մասնակիցները բողոքում էին նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքների դեմ։ Բարձրագույն պետական պաշտոնի համար պայքար էին մղում վարչապետ Վիկտոր Յանուկովիչը և «Ժողովրդի ուժը» ընդդիմադիր կոալիցիայի առաջադրած թեկնածու Վիկտոր Յուշչենկոն։
Համաձայն նոյեմբերի 22–ին ԿԸՀ–ի հրապարակած նախնական տվյալների՝ ձայների մեծամասնությունը (49,42%) երկրորդ փուլում ստացել էր Վիկտոր Յանուկովիչը։ Պարտված թեկնածուի կողմնակիցները, ինչպես նաև արտերկրյա դիտորդները Եվրոպայից և ԱՄՆ–ից հայտարարեցին ընտրությունների արդյունքների կեղծման մասին։ Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների դիտորդներն ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ են ճանաչել։
Անկախության հրապարակում ակցիայի ժամանակ Վիկտոր Յուշչենկոն հայտարարել էր «արդար ընտրությունների համար համաուկրաինական դիմագրավման շարժում» ստեղծելու մասին։
Դեկտեմբերի 3-ին Գերագույն դատարանը ընտրությունների արդյունքները չեղյալ էր հայտարարել, ԿԸՀ–ն երկրորդ փուլի վերաքվեարկություն էր նշանակել դեկտեմբերի 26-ին։ Դրա արդյունքում Վիկտոր Յուշչենկոն ստացավ ընտրողների ձայների 51,99%–ը, իսկ Վիկտոր Յանուկովիչը՝ 44,2%–ը։

10 лет назад на Украине началась «оранжевая революция»
22 ноября 2004 года на площади Независимости в Киеве прошел 50-тысячный митинг, участники которого протестовали против итогов состоявшегося накануне второго тура президентских выборов, напоминает ТАСС. Борьбу за высший государственной пост вели премьер-министр Виктор Янукович и выдвинутый оппозиционной коалицией «Сила народа» Виктор Ющенко.
Согласно обнародованным в ночь с 21 на 22 ноября предварительным подсчетам ЦИК, наибольшее количество голосов (49,42%) во втором туре получил Виктор Янукович. Сторонники проигравшего кандидата, а также иностранные наблюдатели из Европы и США заявили о фальсификации результатов голосования. Наблюдатели от России и СНГ признали итоги выборов легитимными.
Во время акции на площади Независимости Виктор Ющенко объявил о создании «всеукраинского движения сопротивления за честные выборы». Он отказался признавать официальные результаты выборов и призвал к общенациональной политической забастовке. Сторонники Ющенко подали иск в Верховный суд о признании итогов голосования недействительными. Круглосуточная акция протеста в центре Киева продолжалась, одновременно оппозиция заблокировала здания правительства и администрации президента.
3 декабря Верховный суд признал результаты выборов недействительными, на следующий день ЦИК назначил переголосование второго тура на 26 декабря. По его итогам за Виктора Ющенко отдали голоса 51,99% избирателей, за Виктора Януковича – 44,2%. Попытки сторонников Януковича опротестовать итоги переголосования не принесли результатов. 23 января 2005 года Виктор Ющенко вступил в должность президента Украины.