ԱԳ փոխնախարար. «ԵՏՄ–ից դուրս գալու համար որևէ համաձայնություն պետք չէ»
«ՀՀ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մասին 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեմայով ՀՀ ԱԺ–ում ընթացող լսումների ժամանակ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտնել է, որ ԵՏՄ–ից դուրս գալու համար մյուս անդամ պետությունների համաձայնությունն անհրաժեշտ չի լինելու։
–Եթե անդամ պետությունը դիմում է դուրս գալու համար, 12 ամիս հետո նա արդեն անդամ չէ՝ առանց որևէ համաձայնության։ Իսկ եթե ունի ֆինանսական պարտավորություններ, պետք է մարի դրանք: Եթե 12 ամիս հետո էլ չի կարողանում ֆինանսական պարտավորությունները մարել, անդամակցությունից հետո կարող է մարել: Փաստորեն, ԵՏՄ–ին անդամագրվել կարող են բոլորի՛ համաձայնությամբ, բայց դուրս գալու համար որևէ համաձայնություն պետք չէ,–ավելացրել է Շ. Քոչարյանը։
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանն էլ նշել է, որ ԵՏՄ–ից դուրս գալու համար պետությունը պետք է 2մլն դոլար վճարի։
Իսկ ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը հայտնել է, որ ԵՏՄ–ի պայմանագրին միանալուց հետո՝ 2016 թվականից սկսած՝ Հայաստանն անդամավճար կվճարի ԵՏՄ–ի հաստատած բյուջեի 1/13 մասի չափով:

Замглавы МИД: «Для выхода из ЕАЭС согласия остальных членов союза не нужно»
Для выхода из Евразийского экономического союза согласия остальных членов объединения не потребуется. Об этом в ходе сегодняшних слушаний в Национальном собрании РА на тему «О присоединении к Договору от 29 мая 2014 года о ЕАЭС» сообщил замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Если государство-член ЕАЭС подает заявку о выходе, то через 12 месяцев оно без согласия других членов автоматически выходит из союза. Если же имеются финансовые обязательства, оно перед этим должно их погасить. Если задолженности не погашаются и через 12 месяцев, то это можно будет сделать и после выхода. Фактически, войти в ЕАЭС можно лишь с согласия всех членов, но выйти из союза можно без чьего-либо согласия», - отметил Кочарян.
Глава Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Вардан Айвазян, в свод очередь, добавил, что для выхода из ЕАЭС государство-член союза должно будет заплатить 2 млн. долларов, а замминистра финансов РА Сурен Караян сообщил, что после вступления Армения с 2016 года начнет платить членские взносы в размере 1/13 утвержденного бюджета ЕАЭС.