Արամ Սարգսյան. «Թուրքիան փորձում է մեզ ուղղորդել, թե ինչպես պետք է վարվենք մեր քաղաքականությունում»
-Արձանագրություններում կան սկզբունքային այնպիսի մոտեցումներ, որոնք ուղղակի իրենց ձևակերպումներով ընդունելի չեն,-«7օր»ի հետ զրույցում խոսելով հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների մասին՝ ասել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ քանի որ հնարավոր չէ արձանագրություններում որևէ փոփոխություն անել, ապա վավերացնելուց առաջ Հայաստանի ԱԺ-ն պետք է հուշագիր պատրաստի, որով կկանխարգելի հնարավոր վտանգները։
-Հայոց ցեղասպանության հարցը մեզ համար անհերքելի է, և մենք որևէ կարիք չունենք հետազոտություններ անելու։ Սա սփյուռքի մի շարք կազմակերպությունների մտահոգությունն է, որը մենք նույնպես պետք է հաշվի առնենք։ Մենք անպայման ուշադրություն պետք է դարձնենք նաև նրան, որ, ցավոք սրտի, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը թույլ է տալիս իրեն վիրավորական ցուցումներ տալ, թե պետք է հրաժարվել  հայկական սփյուռքի ազդեցությունից, որովհետև նրանցից օգուտ չկա։ Դա ցույց է տալիս, որ Թուրքիան փորձում է մեզ, համենայնդեպս, ուղղորդել, թե ինչպես պետք է վարվենք մեր քաղաքականությունում, և սա պարտավոր ենք հաշվի առնել ու համապատասխան հակադարձ քայլեր անել,- նշել է Արամ Սարգսյանը։
Նա վստահեցրել է, որ եթե առանց իրենց առաջարկությունները հաշվի առնելու, առանց փոփոխությունների հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացվեն, իրենք բողոքի ձայն են բարձրացնելու։
-Իսկ թե ինչ քայլեր կձեռնարկենք, արդեն ժամանակի հետ է կապված. ես նախօրոք չեմ կարող ասել, թե որ քայլերը կլինեն։ Համենայնդեպս, մենք այս տարբերակին կտրուկ համաձայն չենք,-հավելել է նա։

Арам Саркисян: «Турция пытается указывать нам, как мы должны себя вести в нашей политике»
«В протоколах есть такие принципиальные подходы, которые даже по своему оформлению неприемлемы», - говоря в беседе с «7or» о парафированных армяно-турецких протоколах, сказал председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
Он отметил, что поскольку невозможно внести в протоколы какое-либо изменение, то до ратификации Национальное собрание РА должно подготовить меморандум, которым предотвратит возможные опасности.
«Вопроса Геноцида армян для нас является неопровержимым, и у нас нет нужды в исследовании данного вопроса. Это обеспокоенность ряда организаций диаспоры, которую мы также должны учитывать. Мы обязательно должны обратить внимание также и на то, что, к сожалению, премьер Турции Эрдоган позволяет себе давать оскорбительные указания о том, что якобы нужно отказаться от влияния армянской диаспоры, поскольку от них нет пользы. Это показывает, что Турция пытается указывать нам как мы должны себя вести в нашей политике, и мы обязаны учитывать это и принимать ответные меры», - отметил Арам Саркисян.
Он заверил, что если армяно-турецкие протоколы будут ратифицированы без изменений, без учета их предложений, то они будут протестовать.
«А какие шаги мы предпримем, уже связано со временем: я не могу сказать заранее, какие будут шаги. Во всяком случае, мы категорически не согласны с этим вариантом», - добавил он.