Գագիկ Գինոսյան. «…դա ավելի քան դավաճանություն է»
-Նման հարաբերություններին միանշանակ դեմ եմ,- խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացի մասին՝ «7օր»-ին ասել է «Կարին» ավանդական երգի, պարի համույթի գեղարվեստական  ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը։ Նա նշել է, որ աբսուրդ է և ՀՀ պետական դիվանագիտության կոպիտ բացթողումը, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրություններում Թուրքիայի կողմից 16 տարի իրականացվող շրջափակման վերացումը մեկնաբանվում է որպես սահմանների բացում։ Արմատներով կարինցի Գ. Գինոսյանը չի հաշտվում նաև այն մտքի հետ, որ Հայաստանը ճանաչելու է Թուրքիայի սահմանները։
-Եթե մենք այսօր ստորագրում ենք մի համաձայնագիր, որտեղ ճանաչում ենք, որ դա իրենց սահմանն է և իրենց երկիրն է, ինչը նույնիսկ խորհրդային միության հայ իշխանավորները չեն ստորագրել, դա ավելի քան դավաճանություն է։ 100 տարվա մեջ ոչ մի հայ Կարսի պայմանագրի տակ չի ստորագրել, նույնիսկ բոլշևիկ հայը։ Իսկ մեր նորանկախ պետականության այրերն ավելի քան իրավունք չունեն դրա տակ ստորագրելու,- նշել է Գ. Գինոսյանը։

Гагик Гиносян: «...это больше чем измена»
«Я однозначно против подобных отношений», - сказал «7or» художественный руководитель этнографического ансамбля песни и пляски «Карин» Гагик Гиносян, говоря о нынешнем этапе урегулирования армяно-турецких отношений. Он назвал абсурдом и грубым упущением государственной дипломатии РА то, что в парафированных Арменией и Турцией протоколах снятие осуществляемой на протяжении 16 лет Турцией блокады преподносится как открытие границ. Будучи корнями из Эрзрума (Западная Армения, ныне в Турции) Г. Гиносян не может смириться и с той мыслью, что Армения признает границы Турции.
«Если мы сегодня подписываем соглашение, по которому признаем, что это их граница и их страна, что не подписали даже власти Советской Армении, то это больше чем измена. За 100 лет ни один армянин не подписался под Карским договором, даже армяне-большевики. А мужи нашей новонезависимой государственности тем более не имеют права подписываться под ним», - отметил Г. Гиносян.