Մադուրոն առաջարկել է իջեցնել քաղծառայողների աշխատավարձերը
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է բյուջետային ծախսերի կրճատման նախագահական հանձնաժողովի ստեղծման մասին։
Ազգային հեռուստաընկերության եթերից նա դիմել է հանձնաժողովի անդամներին՝ պահանջելով տրամադրել իրեն առաջարկություններ «նախարարների, նրանց տեղակալների և պետական կազմակերպությունների ղեկավարների աշխատավարձերի և ներկայացուցչական ծախսերի կրճատման վերաբերյալ, որոնք, այդպիսով պետք է օրինակ ծառայեն մյուսներին»։
Նախագահը խոստացել է, որ նավթի համաշխարհային գնանկման պատճառով չի կրճատի միջոցները, որոնք հատկացվում են սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը, այդ թվում՝ պարենային ապրանքների և բնակարանաշինության սուբսիդիաները։

Мадуро предложил снизить зарплаты чиновникам, чтобы сократить бюджетные расходы
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о создании президентской комиссии по сокращению бюджетных расходов, передает ТАСС.
Выступая в пятницу по национальному телевидению, он публично обратился к членам комиссии, потребовав представить ему предложения о «значительном сокращении представительских расходов и зарплат министров, их заместителей и руководителей государственных предприятий, которые должны таким образом давать пример остальным».
Президент пообещал, что вопреки падению мировых цен на нефть правительство не станет сокращать средства, выделяемые на реализацию социальных программ, включая субсидирование продовольственных товаров и строительство жилья.