ԵՄ–ն երկարաձգել է Աֆղանստանում ոստիկանական առաքելությունը
ԵՄ–ն երկարաձգում է է Աֆղանստանում ոստիկանական առաքելությունը մինչև 2016թ. դեկտեմբերի 31-ը։ Այս մասին հաղորդվում է ԵՄ խորհրդի նիստում։
Առաքելության հղումն Աֆղանստան ԵՄ խորհուրդը հաստատել էր 2007–ին։ Նրա նպատակն է Աֆղանստանի ՆԳՆ, Արդարադատության նախարարության, գլխավոր դատախազի գրասենյակի, տարածքային և նահանգային իրավապահ վարչությունների համար կադրերի պատրաստումը։
Բացի այդ, առաքելության մասնակիցներն Աֆղանստանի աշխատակիցներին օգնություն են տրամադրում անվտանգության ոլորտում բարեփոխումներ անցկացնելու գործում։
Առաքելությունը կազմված է 350 մարդուց՝ ԵՄ 24 անդամ երկրներից, ինչպես նաև Կանադայի ներկայացուցիչներից։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության ներկայացուցիչ Ֆրեդերիկա Մոգերինիի խոսքերով՝ ԵՄ–ն շարունակելու է աջակցել Աֆղանստանում օրենքի գերակայությանը։

ЕС продлил полицейскую миссию в Афганистане до 31 декабря 2016 года
ЕС продлил «полицейскую миссию» в Афганистане до 31 декабря 2016 года. Об этом сообщается на сайте Совета ЕС, передает ТАСС.
Отправку данной миссии в Афганистан Совет ЕС утвердил в мае 2007 года. Ее целью является подготовка кадров для МВД и Минюста Афганистана, офиса генерального прокурора, региональных и провинциальных правоохранительных ведомств.
Кроме того, сотрудники миссии оказывают властям Афганистана помощь в проведении реформы в сфере безопасности.
В состав миссии входят 350 человек из 24 стран-членов ЕС, а также представители Канады.
По словам верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини, ЕС «будет продолжать поддерживать верховенство закона в Афганистане».