Մերկել. «ԵՄ–ն ցանկանում է համագործակցել Ռուսաստանի հետ անվտանգության հարցերով»
Եվրամիությունը ցանկանում է Ռուսաստանի հետ երկխոսություն վարել մի շարք հարցերով, այդ թվում՝ անվտանգության։ Այս մասին հայտարարել է Բեռլինում ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ ելույթ ունենալով բունդեսթագում։
«Եվրոպան ցանկանում է ՌԴ հետ համատեղ պատասխանել աշխարհի մարտահրավերներին, – նշել է նա,–միայնակ մենք չենք կարող գնալ այդ ճանապարհով»։
ԳԴՀ կառավարության ղեկավարի խոսքերով՝ եվրոպական անվտանգության ճարտարապետությունը պետք է կառուցվի Ռուսաստանի հետ համատեղ, ոչ թե նրա դեմ։
Ըստ Մերկելի՝ անհրաժեշտ է շարունակել երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ։ Իսկ մինչ այդ, քանի դեռ ԵՄ–ին չի հաջողվում հասնել համաձայնության Մոսկվայի հետ, պատժամիջոցները մնում են ուժի մեջ։

Меркель: «ЕС хочет сотрудничать с Россией по вопросам безопасности»
Европейский союз хочет вести диалог с Россией по ряду вопросов, в том числе по вопросам безопасности. Как передает ТАСС, об этом заявила в Берлине канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая в Бундестаге.
Европа «хочет совместно (с РФ) отвечать мировым вызовам», отметила она. «Одни мы не можем идти этим путем», - считает глава правительства ФРГ.
Она отметила, что архитектура европейской безопасности должна выстраиваться совместно с Россией, а не против нее.
По ее словам, с Россией нужно продолжать диалог. А до тех пор, пока ЕС не удастся достичь согласия с Москвой, «санкции остаются в силе». «Санкции не были самоцелью и не являются таковыми в настоящее время», - заявила Меркель.