Պակիստանում մոտ 500 ահաբեկչի մահապատժի կենթարկեն
Պակիստանում առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում մոտ 500 ահաբեկչի մահապատժի կենթարկեն։ Այս մասին հայտարարել է երկրի ներքին գործերի նախարար Չոուդրի Նիսար Ալի Խանը։
«ՆԳՆ–ն թույլատրել է առավելագույն պատժի դատապարտված բանտարկյալների մահապատիժը։ Նրանց ներման խնդրանքը մերժվել է նախագահի կողմից», – ասել է նա։
Իսլամական հանրապետության ՆԳՆ ղեկավարը զգուշացրել է ահաբեկիչների կողմից հնարավոր պատասխան քայլերի մասին։
«Մենք չպետք է կորցնենք աչալրջությունը, եթե ցանկանում ենք վրեժ լուծել փեշավարյան ահաբեկչության զոհերի համար։ Մենք գտնվում ենք պատերազմական վիճակում և կհաղթենք պատերազմը», – նշել է Չոուդրի Նիսար Ալի Խանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 17-ին Պակիստանի նախագահ Նավազ Շարիֆը հանել էր մահապատժի արգելքը, որը գործում էր երկրում 2008–ից։ Այդ որոշումն ընդունվել է Փեշավար քաղաքի դպրոցներից մեկում իրականացված ահաբեկչությունից մեկ օր անց, որի ժամանակ 148 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 130 երեխա։

В Пакистане казнят около 500 террористов
В Пакистане в течение ближайших нескольких недель казнят около 500 террористов, приговоренных ранее к высшей мере наказания. Об этом заявил министр внутренних дел страны Чоудри Нисар Али Хан, сообщает ТАСС.
«МВД санкционировало казнь этих заключенных. Их прошения о помиловании были отвергнуты президентом», - сказал он.
При этом глава МВД исламской республики предостерег относительно возможных ответных действий со стороны террористов. «Мы не должны терять бдительность, если хотим отомстить за жертв пешаварского теракта. Мы находимся в состоянии войны, мы выиграем эту войну», - отметил Чоудри Нисар Али Хан.
Напомним, что 17 декабря премьер-министр Пакистана Наваз Шариф снял мораторий на смертную казнь, действовавший в стране с 2008 года. Это решение было принято после атаки боевиков движения «Техрик-и-талибан Пакистан» на одну из средних школ города Пешавар (провинция Хайбер-Пахтунхва) 16 декабря. Жертвами этого теракта стали 148 человек, в том числе более 130 детей.