Ռուբեն Թորոսյան. «ՀԱԿ–ը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ամեն բառի համար հո որոշում չի ընդունի»
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ կարծիքների բազմազանության պակաս չի զգացվում։  Մասնավորապես «Հայ ազգային կոնգրեսի» մաս կազմող «Մարդու իրավունքներ 96» կուսակցության նախագահ Ռուբեն Թորոսյանը համոզված է, որ Թուրքիայի հետ պետք է «լավ հարևանություն» անել՝ միաժամանակ հետևողական լինելով Ցեղասպանության ճանաչման հարցում։ Սակայն, Ռ. Թորոսյանի խոսքերով, այդ գործընթացը չպետք է Սերժ Սարգսյանն իրականացնի։
-Սերժ Սարգսյանն ուղղակի դրա իրավունքը չունի։ Նա իրավունք չունի մեր ժողովրդի անունից հանդես գալ։ Վիրավորական է ցանկացածիս համար, որ նա ժողովրդի անունից պետք է հանդես գա, մանավանդ որ նա ուղղակի խաղ է խաղում, իր լեգիտիմությունն է ապահովում։ Սա ես ասում եմ որպես մարդ, որն անընդհատ պայքարել է ընտրությունների օրինականության համար։ Մեր երկրին այսօր պետք է օրինական ընտրություն։ Կլինի ժողովրդավարական երկիր, մենք կլինենք շատ ուժեղ, ու այն ժամանակ այս արձանագրություններում նման աղերս չի լինի, այլ պահանջ կլինի,- մեզ հետ զրույցում ասաց Ռ. Թորոսյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ պայքարը պետք է մղել հենց ընտրությունների օրինականությունը վիճարկելու ուղղությամբ, ինչից անգամ ՀԱԿ-ն է շեղվել։
-Ցավոք, անգամ Կոնգրեսն այդ ուղղությամբ չի գնում։ Գուցե խնդիրը նրանում է, որ հզոր հարված տրվեց՝ մարտի 1, քաղբանտարկյալներ... Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ուսերին հսկայական պատասխանատվություն ընկավ։ Ես համաձայն չեմ եղել, որ պետք է գնալ քաղբանտարկյալների, ժողովների ազատության և այլ հարցերով, և դա ասել եմ Կոնգրեսում։
ՀԱԿ անդամը նաև ցավ հայտնեց, որ Կոնգրեսը գործնական քայլեր չի ձեռնարկում Սահմանադրական դատարանից հետո Եվրոդատարանում և այլ կառույցներում ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու ուղղությամբ, մինչդեռ հենակետը հենց ընտրությունների անօրինականությունը հաստատելն ու նոր ընտրություններ անցկացնելը պետք է լինի։
Սակայն կոնկրետ ՀՀ արտաքին քաղաքականությունում ի՞նչ կփոխվի, եթե նոր ընտրությունների արդյունքում նախագահ ընտրվի, օրինակ, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Հիշեցնենք, որ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը 2009թ. սեպտեմբերի 10-ին հայտարարել էր, որ «Հայ ազգային կոնգրեսը» և Սերժ Սարգսյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրների հետ կապված որևէ տարաձայնություն չեն ունեցել, չունեն ու չեն ունենալու, և որ մի ուժը մյուսի օրգանական շարունակությունն է։ Եվ սա եզակի կարծիք չէ։
Ռ. Թորոսյանի խոսքերով՝ տակտիկական տեսանկյունից թերևս նմանություն կա, որովհետև Սերժ Սարգսյանը հետևում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքերին։
-Այն, ինչ ասում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Սերժ Սարգսյանը, երևի քայլ առ քայլ հաշվի առնելով, որ ճիշտ է ասում, գնում է այդ ուղղությամբ։
Իսկ նրանց տարբերությունն էլ «Մարդու իրավունքներ 96» կուսակցության նախագահի կարծիքով այն է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միանշանակ ասում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները չպետք է կապվեն ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ։
Սակայն հիշեցնենք, որ 2009թ. մայիսի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է հետևյալը.
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար։ Դրական պետք է համարել նաև դեպքերի բերումով նախագահ Օբամայի ստանձնած բարոյական պատասխանատվությունը, ինչը նրա ղեկավարած երկրի առջև պարտավորություն է դնում ավելի ակտիվորեն ու անկողմնակալ կերպով ներգրավվել ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին»։
-Բնական է, որ, ասենք, ճանաչելով թուրքերին, ադրբեջանցիների հետ հարաբերություններում հասկանալով, որ ինչ-որ բան պետք է լինի՝ դրական բան կարելի է ասել, տեսնել, բայց դա չի նշանակում, որ դու պետք է զոհաբերես այն հիմնական հարցերը, որոնք կապված են ղարաբաղյան խնդրի հետ,- այսպես պատասխանեց Ռ. Թորոսյանը, երբ նրան հիշեցրեցինք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերոնշյալ խոսքերը։ Վերջում, սակայն, Ռ. Թորոսյանը հավելեց.
-Դրա մասին որոշում չի ընդունել ՀԱԿ-ը, որ ասեմ հենց այդ բառերի համար որոշում կա։
Ռ. Թորոսյանն ընդգծեց, որ «Հայ ազգային կոնգրեսը» Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ամեն մի բառի համար որոշում չի կարող ընդունել։

Рубен Торосян: «Не должен же АНК принимать решение за каждое слово Левона Тер-Петросяна»
Недостатка в многообразии мнений относительно  парафированных между Арменией и Турцией протоколов не ощущается. В частности, председатель партии «Права человека 96», составляющей часть «Армянского национального конгресса», Рубен Торосян уверен, что  с Турцией надо осуществлять «хорошее соседство», одновременно, будучи последовательным в вопросе признания Геноцида. Однако,  по словам Р.Торосяна, этот процесс не должен осуществлять Серж Саргсян.
«Просто Серж Саргсян не имеет на это право.  Он не имеет право выступать от имени нашего народа.  Оскорбительно для любого из нас, если он будет выступать от имени народа, тем более, что он просто играет в игру, обеспечивает свою легитимность. Я это говорю как человек, который постоянно боролся за законность выборов. Нашей стране сегодня нужна законность.  Будет демократическая страна, мы будем очень сильны, и в то время  в этих протоколах не будет подобной просьбы, а будет требование», - сказал в беседе с нами Р.Торосян, выразив убежденность, что борьбу нужно вести в направлении обжалования законности выборов, от чего даже АНК отошел.
«К сожалению, даже Конгресс не идет в этом направлении. Может быть, проблема  в том, что был нанесен мощный удар  - 1 марта, политзаключенные...на плечи Левона Тер-Петросяна выпала огромная ответственность. Я не согласен, что надо идти по вопросам политзаключенных, свободы собраний и др., и об этом говорил в Конгрессе», - отметил он.
Член АНК выразил также сожаление, что Конгресс после Конституционного суда не предпринимает  практических шагов  для обжалования итогов выборов в Евросуде и других международных структурах, в то время как исходной точкой должно быть установление незаконности выборов и проведение новых выборов.
Однако, конкретно что поменяется во внешней политике РА, если в результате новых выборов президентом выберется, например Левон Тер-Петросян?  Напомним, председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян 10 сентября 2009 года заявил, что «Армянский национальный конгресс» и Серж Саргсян каких-либо разногласий по поводу вопросов, касающихся армяно-турецких отношений, и проблемы Нагорного Карабаха не имели, не имеют и не будут иметь, и что одна сила является органическим продолжением другой силы». И это не единственное мнение.
По словам Р.Торосяна, с тактической точки зрения есть схожесть, поскольку Серж Саргсян следует словам Левона Тер-Петросяна.
«То, что говорит Левон Тер-Петросян, Серж Саргсян , наверное шаг за шагом учитывая, что говорит правильно, идет по этому направлению», - сказал он.
А их разница, по мнению председателя партии «Права человека -96», в том, что Левон Тер-Петросян однозначно говорит, что армяно-турецкие отношения не надо увязывать с карабахской проблемой.
Однако, напомним, во время митинга 1 мая 2009 года Левон Тер-Петросян заявил следующее:
«Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным итогом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой - обусловленность этого урегулирования ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта. Позитивным фактором следует также считать взятую, по стечению обстоятельств, Президентом Обамой моральную ответственность, что выдвигает перед руководимой им страной обязательство беспристрастного и более активного вовлечения в процесс как армяно-турецких отношений, так и урегулирования Карабахского конфликта».
«Естественно,  скажем, зная турок, понимая, что в отношениях с азербайджанцами что-то положительное должно произойти , но это не означает, что ты должен принести в жертву те основные вопросы, которые связаны в карабахской проблемой», - так отметил Р.Торосян, когда ему мы напомнили вышеназванные слова Левона Тер-Петросяна. В конце, однако, Р.Торосян добавил: «По этому поводу АНК не принимал решение, чтобы  говорить об этом».
Р.Торосян подчеркнул, что «Армянский национальный конгресс» из-за каждых слов Левона Тер-Петросяна не может принимать решения.