Հարցազրույց «Կարին» ավանդական երգի, պարի համույթի գեղարվեստական  ղեկավար Գագիկ Գինոսյանի հետ
-Ես Նժդեհի գաղափարախոսությանը հետևող մարդ եմ։ Նժդեհի մոտ նման միտք կա՝ եթե ուզում եք ներել թուրքին, հաղթե՛ք նախ, և եթե մտածում եք, որ չի գալու այդ օրը, որ մենք ներենք թուրքին, ապա վստահեցնում եմ ձեզ, որ կգա՛, բայց միայն նրան հաղթելուց, ծնկի բերելուց հետո։
-Այսինքն, Դուք դե՞մ եք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեն։
-Նման հարաբերություններին 100%-ով դեմ եմ։ Աբսուրդ է և ՀՀ պետական դիվանագիտության կոպիտ բացթողումը, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրություններում Թուրքիայի կողմից 16 տարի շարունակվող շրջափակում բառը մեր նորանկախ պետականությունում մեկնաբանվում է որպես սահմանների բացում։ Հայաստանը երբեք սահմանը չի փակել։ Եթե Թուրքիան շրջափակել է Հայաստանը, թող բարի լինի հայտարարի, որ ինքը շրջափակումը վերացնում է, և ոչ թե սահմանը բացվում է երկկողմանի բարի կամք դրսևորելով։
Եվ, իհարկե, սահմանների փոխադարձ ճանաչման մասին խոսք չի կարող լինել, որովհետև դա արդե՛ն նախապայման է։ Եթե խոսել ենք, որ նախապայման չպետք է լինի, դա՛ էլ չպետք է լինի։ Իսկ եթե նախապայմանների մասին խոսք կա, ապա Թուրքիան ինքը պետք է նախապայմանով զիջումներ անի, որովհետև 16 տարի մեր տնտեսության հերն անիծել է՝ թուլացնելով մեր բանակը, մեր երկրում ստեղծելով սև ու մութ, անլույս, անջուր տարիներ իր շրջափակման շնորհիվ։ Մեր երտասարդության առնվազն 30-50%-ն արտագաղթել է, և մեր ներուժը գրեթե 1/3-ով պակասել է այն դեպքում, երբ հիմա կարող էր շատ ավելի հզոր ներուժով պետություն կայանար։
Իսկ հաջորդ նախապայմանը, որ պետք է վերացվի, ինչ-որ հանձնաժողով ստեղծելու նախապայմանն է։ Եթե Ֆրանսիան պետականորեն քրեական գործ է հարուցում այն բոլոր մարդկանց նկատմամբ, ովքեր հրապարակայնորեն կհերքեն Հայոց ցեղասպանությունը, ապա մեր պետությունն ինչպե՞ս կարող է այսպես հրապարակայնորեն կասկածի տակ դնել Ցեղասպանությունը։ Ուրեմն ֆրանսիական օրենքներով պետք է դատել նաև մեր ամբողջ պետականությունը։
-Այսօր Հայաստանում մի շարք ակադեմիկոսներ, մտավորականներ և արվեստի ներկայացուցիչներ ողջունում են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունները։ Սա՛ ինչպես կգնահատեք։
-Ես չեմ ուզում ոչ մեկին փնովել, անուններ տալ։ Ուղղակի ուզում եմ ասել, որ Հայաստանում, ցավոք սրտի, միշտ էլ գտնվում են գրպանի մտավորականներ, ովքեր չունեն սեփական կարծիք, որը չի համապատասխանում ազգի շահերին։ Ես գիտեմ, որ կա ազգի կենսական շահ, որն Արևմտյան Հայաստան ունենալու ազգի վաղվա տեսլականն է։ Նախկինում ռազմական գործի հետ որոշ առնչություն ունենալով՝ գիտեմ նաև, որ այսօրվա Հայաստանը, նույնիսկ Արցախը միասին վերցրած, ռազմավարորեն անխոցելի տարածք չէ, և եթե մենք պետք է շարունակենք գոնե հեռանկարում չտեսնել ավելի լուրջ Հայաստան, ավելի մեծ պատմական հայրենիք, ապա, վաղ, թե ուշ, մենք դատապարտված ենք կործանման, որովհետև ամեն անգամ ինչ-որ գերտերության բարեհոգությունը վայելելու հնարավորություն չենք ունենա. կյանքն ապացուցել է, թե ռուսը քանի անգամ է իր զորքը հետ քաշել՝ թողնելով մեզ մեն-մենակ մեր ճակատագրի, շատ դեպքերում՝ թուրքի յաթաղանի դեմ։ Մի օր ռուսի շահը կփոխվի, և մենք թուրքական յաթաղանի զոհը կդառնանք։ Եթե մենք այսօր չենք ուզում տեսնել վաղվա Հայաստանը, որն, իրոք, ռազմավարորեն գոնե ինչ-որ չափով ավելի անխոցելի կլինի, ապա մենք, վաղ, թե ուշ, դատապարտված ենք նման նոր երևույթների՝ կարող է՝ ո՛չ Ցեղասպանության, բայց, միգուցե, կոտորածի, պետականության հերթական կորստի և այլն։ Այսինքն, սա ազգից վաղվա տեսլականը, ապագան խլելու միտում է։ Մենք, մեր ազգից խլելով «Արևմտյան Հայաստան» հասկացողությունը՝ նրանից խլում ենք նաև ապագայի տեսլականը։ Կոնկրետ ես, կարինցի լինելով, չեմ ուզում հաշտվել այդ մտքի հետ։ Հրեաները 2000 տարի հետո վերադարձան իրենց հայրենիք։ Պարտադիր չէ նույնիսկ 50 տարի հետո վերադառնանք, բայց եթե մենք այսօր ստորագրում ենք մի համաձայնագիր, որտեղ ճանաչում ենք, որ դա իրենց սահմանն է և իրենց երկիրն է, ինչը նույնիսկ խորհրդային միության հայ իշխանավորները չեն ստորագրել, դա ավելի քան դավաճանություն է։ 100 տարվա մեջ ո՛չ մի հայ Կարսի պայմանագրի տակ չի ստորագրել, նույնիսկ բոլշևիկ հայը։ Իսկ մեր նորանկախ պետականության այրերն ավելի քան իրավունք չունեն դրա տակ ստորագրելու։
-Ձեր շրջապատում գերակշռո՞ւմ է այն կարծիքը, որ այս հարաբերությունները չեն բխում Հայաստանի շահերից։
-Ես շփվում եմ հայեցի մտածող մարդկանց հետ՝ և՛ մտավորականների, և՛ արվեստագետների, և՛ ազատամարտիկների, և՛ ԱՍԱԼԱՅԻ նախկին անդամների՝ հայ վրիժառուների հետ։ Նման մարդկանց մոտ ավելի քան գերակշռում է այդ կարծիքը։ Այն տեսակետը, որ սա լավ է, ոչ մեկը չի կիսում։ Բոլորի համար սա ավելի քան խայտառակ որոշում է։

Интервью с художественным руководителем ансамбля традиционной песни и танца «Карин» Гагиком Гиносяном
-Какую оценку Вы дадите нынешнему процессу налаживания армяно-турецких отношений?
-Я последователь идеологии Нжде. У него есть такая мысль, что, если хотите простить турка, то прежде победите его. А если считаете, что этот день не наступит, то, заверю вас, что наступит, но только после того, как мы его победим, поставим его на колени.
-То есть Вы против того, чтобы армяно-турецкие отношения были урегулированы?
-Я на 100% против подобных отношений. Это абсурд и грубое упущение государственной дипломатии РА, что в парафированных между Арменией и Турцией протоколах слово «блокада» (которая осуществляется Турцией на протяжении 16 лет) в нашей новонезависимой государственности комментируется как открытие границы. Армения никогда не закрывала границы. Если Турция блокировала Армению, то пускай она будет добра заявить, что прекращает блокаду, а не открывается граница при проявлении доброй воли с обеих сторон.
И, конечно, о взаимном признании границ и речи быть не может, так как это уже предусловие. Если говорили, что предусловий не должно быть, то не должно быть и этого.  А если о предусловиях речь идет, то Турция сама должна сделать уступки по предусловиям, так как 16 лет она разрушала, благодаря своей блокаде, нашу экономику, ослабляя нашу армию, создавая в нашей стране  неудобства - годы без света и воды. Как минимум 30-50% нашей молодежи эмигрировало, и наш потенциал на 1/3 сократился, в то время, как  сегодня могло состояться государство с намного более сильным потенциалом.
А следующее предусловие, которое должно быть устранено, это создание какой-то  комиссии. Если Франция возбуждает уголовное дело против всех тех людей, которые публично отрицают Геноцид армян, то как наше государство может так публично ставить под сомнение Геноцид? Значит, по французским законам надо осудить всю нашу государственность.
-Сегодня в Армении ряд академиков, представителей интеллигенции и деятелей искусства приветствуют парафированные между Арменией и Турцией протоколы. Как Вы это оцените?
-Я не хочу никого хаять, давать имена. Просто хочу сказать, что в Армении, к сожалению, всегда находятся карманные интеллигенты, которые не имеют собственного мнения. Я знаю, что есть жизненные интересы нации, одним из которых является Западная Армения. Имея в прошлом определенное отношение к военному делу, я знаю также, что сегодняшняя Армения, даже Арцах вместе взятые, с военной точки зрения не являются неуязвимой территорией, и если мы продолжим не видеть,  хотя бы в перспективе, более серьезную Армению, то, рано или поздно, мы обречены на гибель, потому что у нас не будет возможности каждый раз пользоваться добродушием каких-то сверхдержав. Жизнь доказала, сколько раз русский отводил свои войска, оставляя нас один на один с нашей судьбой, а часто - с ятаганом турка. В один день интерес русского поменяется, и мы станем жертвой турецкого ятагана. Если мы сегодня не хотим видеть завтрашнюю Армению, которая, действительно, в военном плане в какой-то мере будет менее уязвимой, то мы, рано или поздно, осуждены на новые подобные явления: может быть не на Геноцид, но на погромы, очередную потерю государственности и др. То есть, эта тенденция, чтобы отобрать у нации будущее, видение завтрашнего дня. Мы, отобрав у нации понятие «Западная Армения», отбираем у него и видение будущего.  Конкретно я, будучи эрзрумцем, не хочу мириться с этой мыслью. Евреи через 2000 лет вернулись на свою родину. Необязательно, пусть даже мы вернёмся через 50 лет, но, если мы сегодня подписываем соглашение, в котором признаем, что это их граница и их страна (даже армянские власти Советского Союза не подписали такой документ), то это более чем предательство. За 100 лет ни один армянин не подписался под Карским договором, даже большевик-армянин. А мужи нашего новонезависимого государства более чем не имеют права подписываться под ним.
-В вашем окружении преобладает то мнение, что эти отношения не продиктованы интересами Армении?
-Я общаюсь с думающими армянскими людьми и с представителями интеллигенции, и искусствоведами, воинами-освободителями, бывшими членами АСАЛА - армянскими мстителями. У подобных людей более чем преобладает это мнение. Ту точку зрения, что это хорошо, никто не разделяет.  Для всех это позорное решение.