Ռաֆայել Համբարձումյան. «Այս արձանագրություններն ԱԺ–ում քննարկման դնելն ազգային արժանապատվության ոտնահարում է»
-Լսումներից ես շատ լավ տպավորություն ստացա, որովհետև մեծ մասամբ մոտ 70 %-ը կողմ չէր այդ արձանագրությունները ստորագելուն, և ելույթ ունեցողները բավական հետաքրքիր առաջարկներ արեցին,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Նախաստորագրված արձանագրությունները և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումներին իր ունեցած տպավորությունների մասին՝ ասել է «Ազգային միասնության ուխտ» կուսակցության նախագահ Ռաֆայել Համբարձումյանը։
Նրա խոսքերով՝ եթե այդ լսումները հնարավոր լիներ հեռուստատեսությամբ ուղիղ եթեր տալ, ապա դա շատ մեծ ազդեցություն կունենար հասարակական կարծիքի վրա։
-Ես կարծում եմ և հույս ունեմ, որ այս ամենից հետո այդ արձանագրությունները չեն ստորագրվի,-ասել է Ռաֆայել Համբարձումյանը։

«Рафаэль Амбарцумян: «Вынесение этих протоколов на обсуждение в НС - попрание национального достоинства»
«У меня очень хорошее впечатление от слушаний, поскольку по большей части около 70% не были за подписание этих протоколов и выступающие сделали довольно интересные предложения», - говоря в беседе с «7or» о своих впечатлениях от парламентских слушаний на тему: «Парафированные протоколы и процесс урегулирования армяно-турецких отношений», сказал председатель партии «Клятва национального единства» Рафаэль Амбарцумян.
По его словам, если бы было возможно показать эти слушания в прямом эфире, то это оказало бы очень большое влияние на общественное мнение.
«Я думаю и надеюсь, что после всего этого эти протоколы не будут подписаны», - сказал Рафаэль Амбарцумян.