Գալուստ Սահակյան. «Եթե թուրքական կողմն ասի՝ ես ստորագրում եմ, մենք պարզապես իրավունք էլ չունենք չստորագրելու»
-Բնականաբար, եթե թուրքական կողմն ասի՝ ես ստորագրում եմ, մենք պարզապես իրավունք էլ չունենք չստորագրելու, որովհետև դրանից կտուժի ամբողջ պետությունը,- «Փաստարկ» ակումբում ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն խոսքերին, որ Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարները կհանդիպեն հոկտեմբերի 10-ին կամ 11-ին և նախնական փաստաթուղթ կստորագրեն։
Ի դեպ, Էրդողանը նաև հայտարարել էր.
-Սակայն ես հատուկ կցանկանայի բացատրել հետևյալը՝ մեր փորձերն ուղղված չեն եղբայրական Ադրբեջանի դեմ։ Մենք չենք համաձայնի մի քայլի, որը կհակասի Ադրբեջանի շահերին։ Մենք կարող ենք արագացնել համաձայնագրի ընդունման գործընթացը, սակայն դա կախված կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումից։

Галуст Саакян: «Если турецкая сторона скажет, что подписывает, то мы просто не будем иметь права не подписывать»
«Естественно, если турецкая сторона скажет, что подписывает, то мы просто не будем иметь права не подписывать, так как от этого пострадает все государство», - сказал в клубе «Пастарк» руководитель фракции НС РПА Галуст Саакян, комментируя те слова премьера Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, что министры иностранных дел Армении и Турции встретятся 10-го  или 11 -го октября и подпишут предварительный документ.
Кстати, Эрдоган также заявил: «Однако я бы особо хотел  пояснить следующее: наши попытки не направлены против братского Азербайджана. Мы не согласимся на шаг, который будет противоречить интересам Азербайджана. Мы можем ускорить процесс принятия соглашения, однако это будет зависеть от решения нагорно-карабахского конфликта».