Սերգեյ Մինասյան. «Պերմյակովը պետք է փոխանցվեր հայկական կողմին»
Քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում անդրադարձել է Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյանների սպանդին։ Նա ընդգծել է, որ սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինվոր Վալերի Պերմյակովը դրանից բացի՝ կատարել է ևս 2 հանցագործություն՝ դասալքություն և ՀՀ պետական սահմանի խախտման փորձ։
1992թ. սեպտեմբերի 30-ին կնքված պայմանագրի 5-րդ կետով՝ այդ գործերը հետաքննվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն: Միանշանակ, նա պետք է փոխանցվեր հայկական կողմին։ ՌԴ–ն իր քաղաքացուն չի հանձնում այլ երկրներին, եթե նա գտնվում է Ռուսաստանի իրավասության տակ: Բայց Հայաստանում տեղակայված ռազմական բազան Ռուսաստանի տարածք չէ,-ասել է Ս. Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ դա կարող էր վերաբերել միայն ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանատան և հյուպատոսության դեպքում:

Сергей Минасян: «Пермяков должен быть передан армянской стороне»
В ходе сегодняшней пресс-конференции политолог Сергей Минасян коснулся произошедшей в Гюмри трагедии. Он подчеркнул, что обвиняемый в зверском убийстве Валерий Пермяков совершил также дезертирство и попытку пересечения государственной границы.
«Согласно 5 пункту подписанного 30 сентября 1992 года соглашения, эти дела должны рассматриваться в рамках законодательства Республики Армения. Однозначно, он должен быть передан армянской стороне. РФ не выдает своего гражданина другим странам, если он находится в юрисдикции России. Расквартированная в Армении военная база не является территорией РФ», - отметил Минасян, добавив, что это может касаться лишь посольства и консульства России в Армении.