Բաշար Ասադը միջսիրիական երկխոսության հաջողության հույս ունի Մոսկվայում, բայց ոչ լավատեսություն
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը «միջսիրիական երկխոսության հաջողության հույս ունի Մոսկվայում, բայց ոչ լավատեսություն»։ Այս մասին նա հայտարարել է «Foreign Policy»–ին տված հարցազրույցում։
«Մենք կգնանք Մոսկվա՝ բանակցելու։ Բայց այլ հարց է՝ ում հետ վարել այն։ Ո՞ւմ են ներկայացնում մարդիկ, որոնց հետ պատրաստվում ենք երկխոսել։ Արդյոք նրանք արմատներով Սիրիայի՞ց են և ունե՞ն ազդեցություն», – հարցադրել է սիրիացի առաջնորդը։
Նրա կարծիքով ընդդիմությունը պետք է ազգային լինի և գործի սիրիացի ժողովրդի շահերից։
«Նրանք չեն կարող ընդդիմադիր կոչվել, եթե հանդիսանում են Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի կամ մեկ այլ արևմտյան գերտերության խամաճիկը, ներառյալ՝ ԱՄՆ–ի», – նշել է Ասադը։
«Իհարկե, մենք ունենք հայրենասեր ընդդիմություն։ Ես դա չեմ բացառում. ես չեմ ասում, որ ցանկացած ընդդիմություն լեգիտիմ չէ, բայց այն արժե տարբերել խամաճիկներից», – ընդգծել է նախագահը։
Սիրիացի առաջնորդի խոսքերով՝ բոլոր պատերազմները վաղ թե ուշ ավարտվում են քաղաքական կարգավորմամբ, քանզի պատերազմը քաղաքական գործիքներից մեկն է։

Башар Асад надеется на успех межсирийского диалога в Москве, но оптимизма не испытывает
Президент Сирии Башар Асад «надеется на успех межсирийского диалога в Москве, хотя и не испытывает большого оптимизма». Как передает ТАСС, об этом он заявил в интервью американскому журналу Foreign «Policy».
«Мы поедем в Москву и вступим в переговоры. Но другой вопрос: с кем их вести? Кого представляют люди, с которыми мы собираемся вести диалог? Есть ли у них корни и влияние в Сирии?» - задался вопросом сирийский лидер.
По его мнению, «оппозиция должна быть национальной и действовать в интересах сирийского народа». «Они не могут называться оппозиционерами, если являются марионетками Саудовской Аравии, Катара или какой-то западной державы, включая США», - отметил Асад.
«Конечно, у нас есть патриотическая оппозиция. Я ее не исключаю, я не говорю, что любая оппозиция нелегитимна, но ее следует отличать от марионеток», - подчеркнул президент.
По словам сирийского лидера, все войны «заканчиваются рано или поздно политическим урегулированием, потому что война является одним из инструментов политики».
Как считает президент Сирии, самым важным итогом последних лет является то, что «сирийский народ по-прежнему отстаивает единство страны, отвергает террор и все более поддерживает свою армию и правительство».