Չեխիայի նախագահն «Իսլամական պետության» դեմ միջազգային ռազմական գործողության կոչ է արել
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը «Իսլամական պետության» դեմ լայնամասշտաբ միջազգային ռազմական գործողության կոչ է արել։ Նրա խոսքերով՝ միջազգային հանրությունը պարտավոր է օպերատիվ արձագանքել սպառնալիքին, որը ներկայացնում է այդ ահաբեկչական կազմակերպությունը։
Ելույթ ունենալով Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի մասնակիցների հանդիպմանը՝ չեխական հանրապետության ղեկավարն ընդգծել է, որ գործողությունը պետք է իրականացվի ՄԱԿ–ի հովանու ներքո։
«Նրանում անհրաժեշտ է ՄԱԿ–ի ԱԽ բոլոր անդամ–պետությունների մասնակցությունը», – ասել է Զեմանը։
Նախագահն ԻՊ–ից եկող սպառնալիքը համեմատել է Երրորդ Ռեյխի հետ։ Ինչպես հայտարարել է Զեմանը, ԻՊ–ն ձգտում է գրավել Եվրոպայի տարածքի կեսը, իսկ «նման ծրագրեր ուներ Ադոլֆ Հիտլերը, և դրանք գրեթե իրագործվել են»։
«Իսլամական ծայրահեղականները կարող են ողբերգության հանգեցնել, որի հետևանքով հարյուր միլիոն մարդ կզոհվի», – ասել է նախագահը՝ հավելելով, որ այդ դեպքում մարդկությանը «սուպեր Հոլոքոսթ» է սպառնում։

Президент Чехии призвал к международной военной операции против ИГ
Президент Чехии Милош Земан призвал к проведению масштабной международной военной операции против «Исламского государства» (ИГ), передает ТАСС. По его словам, международное сообщество обязано оперативно силой реагировать на угрозу, которую представляет собой эта террористическая организация.
Выступая на встрече с участниками мероприятий памяти жертв Холокоста, глава чешского государства подчеркнул, что операция должна проходить под эгидой ООН.
Он сравнил исходящую от ИГ угрозу с опасностью, которую представлял для человечества Третий Рейх. Как заявил Земан, ИГ стремится захватить территорию половины Европы, а «подобные планы вынашивал Адольф Гитлер, и они практически осуществились».
Земан осудил нерешительность международного сообщества, которое, по его мнению, воздерживается от применения силы против ИГ. Он отметил, что в лагерях радикалов готовятся боевики для осуществления масштабных терактов по всему миру.