Իսպանիայի ԱԳՆ. «Մադրիդն աջակցում է Թուրքիայի՝ ԵՄ–ին անդամակցելու ձգտմանը»
Իսպանիան կոչ է անում Թուրքիային ամրապնդել երկկողմանի համագործակցությունը իսլամական ահաբեկիչների դեմ, հատկապես, այսպես կոչված, «արտասահմանյան մարտիկների»: Այս մասին հունվարի 28-ին հայտարարել է թագավորության արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Խոսե Մանուել Գարսիա-Մարգալիոն Մադրիդում Թուրքիայի՝ ԵՄ հարցերով նախարար Վոլկան Բոզկիրի հետ հանդիպմանը:
Իսպանական ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Թուրքիայի կարևոր դերը Մերձավոր Արևելքի հակամարտության կարգավորման գործում և բարձր գնահատել այդ երկրի ներդրումը Սիրիայից և Իրաքից հազարավոր փախստականների ընդունման հարցում:
Նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարը, այդ թվում՝ համատեղ ծրագրերի իրականացումը Միջին Ասիայում։
Գարսիա-Մարգալիոն աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի ձգտմանը՝ անդամակցելու ԵՄ-ին և վստահեցրել, որ կանի ամեն հնարավորը՝ նպաստելու այդ նախաձեռնության առաջխաղացմանը:

МИД Испании: «Мадрид поддерживает стремление Турции вступить в ЕС»
Испания призывает Турцию усилить двустороннее сотрудничество в борьбе против исламских террористов, особенно так называемых «иностранных бойцов». Об этом заявил 28 января в ходе встречи в Мадриде с министром по делам ЕС Турции Волканом Бозкиром министр иностранных дел и сотрудничества королевства Хосе Мануэль Гарсия-Маргальо, сообщает ТАСС.
Министры обсудили перспективы торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, включая осуществление совместных проектов в Средней Азии и других регионах.
Гарсия-Маргальо выразил поддержку испанского правительства стремлению Турции вступить в ЕС и заверил, что оно «сделает все возможное, чтобы способствовать продвижению этой инициативы».