ԱՍԵԱՆ-ի անդամ-պետությունների ԱԳՆ ղեկավարները քննադատել են «Իսլամական պետության» գործունեությունը
Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) անդամ-երկրների ԱԳՆ ղեկավարները քննադատող հայտարարությամբ են հանդես եկել «Իսլամական պետության» ահաբեկչական գործունեության, ինչպես նաև Ճապոնիայի քաղաքացիների հետ կապված վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդել է մալազիական ԱԳՆ ղեկավար Անիֆա Ամանը, Մալազիան՝ որպես ԱՍԵԱՆ–ի նախագահող երկիր, այս տարի կանցկացնի հատուկ նիստ ծայրահեղականներին հակազդելու հարցով, հնարավոր է՝ հոկտեմբերի սկզբին:
Կազմակերպության անդամներն են Բրունեյը, Վիետնամը, Կամբոջան, Լաոսը, Մյանման, Սինգապուրը, Թայլանդը և Ֆիլիպինները:

Главы МИД стран-членов АСЕАН осудили деятельность группировки «Исламское государство»
Главы МИД стран-членов Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) выступили с заявлением, осуждающим террористическую деятельность группировки «Исламское государство», в том числе последние события, связанные с гражданами Японии». Об этом сообщает ТАСС.
Как сообщил в среду малайзийский министр иностранных дел Анифа Аман, «Малайзия как председатель АСЕАН в нынешнем году проведет специальное заседание по противодействию экстремизму, ориентировочно в начале октября».
Главы внешнеполитических ведомств стран-членов АСЕАН проводят в эти дни регулярное заседание, основными темами которого, помимо вопросов безопасности, стало обсуждение перспектив экономической интеграции.
В состав организации входят Бруней, Вьетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мьянма, Сингапур, Таиланд и Филиппины.