Իտալիայի խորհրդարանում տեղի կունենա նախագահի ընտրության առաջին քվեարկությունը
Իտալիայի խորհրդարանի երկու պալատների համատեղ նիստում, երկրի 20 շրջանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, տեղի կունենա հանրապետության նախագահի ընտրության առաջին քվեարկությունը։ Երկրի նոր ղեկավարի ընտրության հարցը բարձրացվել է հունվարի 14-ին 89-ամյա նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի հրաժարականից հետո, ով 2013-ին ընտրվել էր երկրորդ 7-ամյա ժամկետով։ Քվեարկությանը մասնակցում է 1009 մարդ։
Նախագահի թեկնածուն հաղթանակի համար առաջին երեք քվեարկության ընթացքում պետք է հավաքի ձայների 2/3-ը։ Եթե 3 քվեարկությունից հետո երկրի ղեկավար այդպես էլ չընտրվի, ապա սկսած չորրորդ քվեարկությունից՝ բավական է պարզ մեծամասնության՝ 505-ի ձայնը։ Եթե կրկին նախագահ չընտրվի, ապա ընտրությունները տեսականորեն կարող են անվերջ շարունակվել։
Նապոլիտանոյի՝ 2013-ին երկրորդ ժամկետի վերընտրմանը 738 խորհրդարանական է քվեարկել։ Այս անգամ քչերն են հավանական համարում չորրորդ քվեարկությունը, որը ենթադրաբար կարող է կայանալ հունվարի 31-ին։
Վերջին օրերին, որպես նախագահի հավանական թեկնածու, իտալական մամուլը շրջանառում է ամենատարբեր անուններ՝ էկոնոմիկայի նախարար Պիեր Կառլո Պադոանա, արտաքին գործերի նախարար Պաոլո Ջենթիլոնի և այլք։
Առավել ուժեղ թեկնածուների թվում են երկրի նախկին վարչապետ Ջուլիանո Ամատոն, Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սերջիո Մաթթարելլան:

В итальянском парламенте состоится первое голосование по выбору нового президента
На совместном заседании обеих палат итальянского парламента при участии представителей 20 областей страны состоится первое голосование по выборам президента республики, сообщает ТАСС. Вопрос об избрании нового главы государства был поднят после досрочной отставки 14 января 89-летнего Джорджо Наполитано, который в 2013 году был избран на второй семилетний срок. Всего голосовать будут 1009 человек.
Для победы кандидату в президенты нужно в первых трех голосованиях набрать минимум две трети голосов. Если глава государства так и не будет избран за первые три раза, то начиная с четвертого голосования достаточно простого большинства в 505 голосов. Если президент вновь не будет избран, его выборы теоретически могут идти бесконечно долго, вплоть до окончательного избрания главы государства.
В последние дни в итальянских СМИ назывались самые разные имена кандидатов: действующих министров экономики Пьер Карло Падоана, иностранных дел Паоло Джентилони, главы «Банко д'Италия» Иньяцио Виско и ЕЦБ Марио Драги, а также бывших руководителей партий левого центра - экс-премьера Романо Проди, бывшего секретаря правящей Демократической партии Вальтера Вельтрони, экс-мэра Турина Пьеро Фассино и нынешнего спикера сената, временно исполняющего обязанности президента страны Пьеро Грассо.