«Եռյակը» հաջորդ շաբաթ ԱԺ մի քանի արտահերթ նիստ կնախաձեռնի
Քիչ առաջ ՀՀ ԱԺ–ում ավարտվել է ոչիշխանական «եռյակի»՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» դռնփակ նիստը։ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը լրագրողներին հայտնել է, որ օրակարգում եղել է 5 հարց։
Առաջինը կապված է եղել «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի հետ։ Երեք քաղաքական ուժերով որոշել են, որ երկուշաբթի՝ ժամը 18:00–ին, ԱԺ արտահերթ նիստ են հրավիրելու։
–Քիչ հետո կվերցնենք ձևաթուղթը և կներկայացնենք ԱԺ ղեկավարությանը։ Երեք ուժերի կողմից լիազորված եմ հայտարարելու, որ մենք աջակցում ենք անհատ ձեռներեցներին, և կողմ ենք այս օրենքի կասեցմանը։ Մենք նաև պետք է խնդրենք քաղաքացիներին, որ արտահերթ նիստի ժամանակ լինեն ԱԺ–ի դիմաց։ Իսկ մինչ արտահերթը կառաջարկենք, որ երկուշաբթի ԱԺ նախագահի մոտ հանդիպում լինի, որին մասնակցեն թե՛ Կառավարության ղեկավարը, թե՛ ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ ևս,–ասել է Ռ. Հակոբյանը,–փոքր և միջին բիզնեսը մտնում է Կարմիր գիրք, և մենք ասում ենք՝ օգնենք, որ կարողանան աշխատել, այլ ոչ թե փախնեն երկրից։ Եթե մարդիկ կան, որ սա քաղաքական շահարկում են համարում, ուրեմն կա՛մ ոչինչ չեն գիտակցում, կա՛մ համառություն ունեն, թե՝ տղամարդ եմ, խոսքիս տերն եմ։
«Եռյակի» կողմից քննարկված երկրորդ հարցը վերաբերել է Գյումրիի ողբերգական դեպքին։ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և «Ժառանգությունն» առաջարկում են, որ այդ հարցով կրկին լսումներ հրավիրվեն, բայց այս անգամ՝ փակ ձևաչափով։
Այս ոճրագործությունն ավելին է, քան իրավական դաշտը։ Մենք նաև դեմ ենք, որ այն վերածվի շոուների և շահարկումների։ Այդ լսումներին պետք է մասնակցեն արտգործնախարարը, ոստիկանապետը և ԱԱԾ ղեկավարը։ Ուրբաթ օրն ենք առաջարկում կազմակերպել լսումները,–նշել է Ռ. Հակոբյանը։
Նաև որոշվել է որպես արտահերթ հարց ԱԺ օրակարգում ներառել կառավարման ճգնաժամի մասին հարցը։
«Եռյակը» հրաժարվելու է մասնակցել ԱԺ առաջիկա քառօրյայում ձևավորվելիք հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, ինչպես և վարվում էր նախկինում։
Ինչ վերաբերում է մասսայական միջոցառումներ կազմակերպելու հարցին, ապա այն, Ռ. Հակոբյանի խոսքերով, կքննարկեն արտահերթ նիստերի ընթացքից ելնելով։
–Եթե արտահերթը չգումարվի, կամ չլինի ցանկալի ավարտը, ապա կքննարկվի զանգվածային միջոցառումների հարցը։ Իսկ փետրվարի 5–ից հետո նախատեսվում է երեք առաջնորդների հանդիպում, և հետագա քայլերը կորոշվեն այդ հանդիպման ժամանակ,–ասել է Ռ. Հակոբյանը՝ հավելելով.
–Բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են հակադրություն տեսնել շտաբների ձևավորման և մասսայական միջոցառումների միջև, սխալվում են։ Դրանք զուգահեռ գործողություններ են, և հիմա եկել է երկուսի համադրման պահը։ Բայց առաջիկա «ճանապարհային քարտեզի» մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք։ Թեժ գարուն, գոլդ ձմեռ. այդ տերմինները չգիտեմ՝ ով է գցում շրջանառության մեջ, բայց որ պետք է համարժեք քայլեր ձեռնարկել այս վիճակից դուրս գալու համար, այդ քայլերը կձեռնարկվեն։ Իշխանափոխության պահանջը միշտ էլ եղել է և շարունակում է մնալ «եռյակի» օրակարգում։

«Тройка» созовет несколько внеочередных заседаний НС
В НС завершилось совместное закрытое заседание невластной «тройки» (ППА, АНК и «Наследие»). По завершении встречи руководитель парламентской фракции «Наследие» Рубен Акопян сообщил журналистам, что на повестке стояли 5 вопросов.
Первый вопрос касался закона «О налоге с оборота». Три политические силы приняли решение созвать 2 февраля в 18:00 внеочередное заседание НС по данному вопросу.
«От имени трех сил я уполномочен заявить, что мы поддерживаем частных предпринимателей и выступаем за отмену этого закона. Мы также должны попросить граждан собраться во время внеочередного собрания перед зданием НС. До этого мы попросим встречи у спикера парламента, в которой участвовали бы как руководитель правительства, так и представители данной сферы. Малый и средний бизнес скоро войдут в Красную книгу, и мы призываем помочь им, чтобы они могли работать в Армении, а не иммигрировали из страны», - отметил Акопян.
Вторым вопросом, обсуждавшимся «тройкой», была трагедия в Гюмри. ППА, АНК и «Наследие» предлагают провести по данному вопросу слушания, но на этот раз в закрытом формате.
Принято также решение включить в повестку НС в качестве внеочередного вопрос управленческого кризиса.
Кроме того, «тройка», как и ранее, откажется от участия в работе Счетной комиссии, которая будет сформирована в ходе предстоящей четырехдневки НС.
Что касается организации совместных мероприятий, то, по словам Акопяна, этот вопрос будет обсужден по итогам внеочередных заседаний.
«Если внеочередные заседания не состоятся или завершатся неудовлетворительным для нас образом, будет обсужден вопрос организации массовых мероприятий. После же 5 февраля запланирована встреча лидеров «тройки», и последующие шаги будут определены после нее», - отметил руководитель фракции «Наследие».
«Те, кто хотят увидеть противоречие между формированием штабов и организацией совместных мероприятий, глубоко заблуждаются. Это параллельные процессы, и сейчас настает время их совмещения. О предстоящей «дорожной карте» действий будет сообщено дополнительно. Мы должны предпринять адекватные шаги для выхода из сегодняшней ситуации, и мы их предпримем. Требование смены власти всегда было и остается в повестке «тройки»», - подчеркнул Акопян.