Ամերիկացիներին թույլատրել են հավանյան սիգարներ տանել Կուբայից
Կուբայում սկսվում է հավանյան սիգարների ամենամյա փառատոնը։ Առաջին անգամ կես դար ընդմիջումից հետո ԱՄՆ–ից այցելածները ևս կարող են իրենց հետ տանել հայտնի սիգարները։
«BBC»–ի փոխանցմամբ՝ ամերիկա–կուբայական նոր հարաբերությունների համապատկերին ԱՄՆ քաղաքացիներին թույլատրվում է մինչև 100 դոլարի սիգար տանել Կուբայից։
Հավանյան սիգարները, որոնք հռչակված են լավագույնն աշխարհում, արգելված էին ԱՄՆ–ում Կուբայում կոմունիստական իշխանության հաստատումից հետո։
Կուբայական սիգարի արտադրողները պնդում են՝ եթե առևտրական էմբարգոն հանվի, նրանք կարող են զբաղեցնել ամերիկյան ծխախոտի շուկայի հսկայական մասը։

Американцам разрешили привозить с Кубы гаванские сигары
На Кубе начинается ежегодный фестиваль гаванских сигар. В этом году посетители из США впервые за более чем полвека смогут увезти знаменитые сигары домой.
Новые правила, введенные на фоне оттепели в американо-кубинских отношениях, разрешают гражданам США ввозить на родину в багаже табачные изделия на сумму до $100, передает BBC.
Гаванские сигары, которые считаются лучшими в мире, были запрещены в Соединенных Штатах с приходом к власти на Кубе коммунистического правительства.
Производители кубинских сигар утверждают, что если торговое эмбарго будет снято, они смогут занять огромный сегмент американского табачного рынка.