Գերմանիայի Բունդեսթագը հավանություն է տվել Հունաստանի օգնության փաթեթը երկարաձգելուն
Գերմանական Բունդեսթագի պատգամավորներն այսօրվա քվեարկությանը հավանություն են տվել Հունաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնության երկարաձգմանը։ Կողմ է քվեարկել 542 խորհրդարանական, դեմ՝ 32, ձեռնպահ՝ 13։
Ավելի վաղ պատգամավորներին ծրագիրն ընդունելու կոչով դիմել էր Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն։
«Խոսքը Հունաստանին լրացուցիչ միլիարդներ տրամադրելու մասին չէ և ոչ էլ իրենց վարկային ծրագրում փոփոխություններ կատարելու, – ասել է Շոյբլեն՝ ելույթ ունենալով պատգամավորների առջև։ – Խոսքը լրացուցիչ ժամանակ տրամադրելու մասին է արդյունավետ ավարտի համար»։
Հիշեցնենք՝ եվրախումբը փետրվարի 24-ին նախօրոք հավանություն է տվել օգնության ծրագրի երկարաձգմանը, որն ավարտվում է փետրվարի 28-ին։ Այդ ժամկետի սպառումից հետո նախատեսվում է, որ Հունաստանը եվրոպական գործընկերների հետ ֆինանսավորման նոր պայմանագիր կստորագրի։

Бундестаг ФРГ одобрил продление программы помощи Греции
Депутаты германского Бундестага в ходе голосования в пятницу одобрили продление финансовой помощи Греции. «За» проголосовало 542 парламентария, 32 выступили против, 13 воздержались, сообщает ТАСС.
Ранее к депутатам с призывом принять программу обратился министр финансов Германии Вольфганг Шойбле. «Речь идет не о предоставлении Греции дополнительных миллиардов евро и не о внесении каких-либо изменений в их кредитную программу, - пояснил Шойбле, выступая перед депутатами. - Речь идет лишь о предоставлении дополнительного времени для ее успешного завершения».
Отметим, что Еврогруппа 24 февраля предварительно одобрила продление программы помощи, завершающейся 28 февраля. По истечении этого срока планируется, что Греция заключит с европейскими партнерами новое соглашение о финансировании. Вместе с тем, по словам председателя Европейского центрального банка Марио Драги, министры финансов стран зоны евро призвали Грецию доработать представленный ею пакет реформ, который должен стать отправной точкой в решении данного вопроса.