Սպանվել է Բորիս Նեմցովը (լուսանկար, տեսանյութ)
Ռուսաստանցի քաղաքական և պետական գործիչ, Յարոսլավսկի նահանգային դումայի պատգամավոր Բորիս Նեմցովը սպանվել է Մոսկվայի կենտրոնում փետրվարի 28-ին։ «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ հետաքննությունը չի բացառում, որ Նեմցովի սպանությունը պատվիրված էր։
Ինչպես հաղորդել է ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ելենա Ալեքսեևան, Մոսկվայում մարդասպանին գտնելու համար «Պերեխվատ» գործողությունն է ծավալվել։ Նրա խոսքերով՝ կրակողը թաքնվել է սպիտակ մեքենայով. մակնիշը հայտնի է, սակայն դեռ չի հստակեցվում՝ հետաքննության շահերից ելնելով։
«Նեմցովը զբոսնում էր իր ընկերուհու հետ, որը ժամանել էր Ուկրաինայից։ Նրանք Վասիլի Բլաժեննի եկեղեցուց ուղղվում էին դեպի Բոլոտսկայա հրապարակ»,–ասել է նա։ Ալեքսեևան հստակեցրել է, որ հետաքննությանը հայտնի է՝ որտեղից է նա դուրս եկել, սակայն այդ տեղեկատվությունը նույնպես, հետաքննության շահերից ելնելով, չի բացահայտվում։ Ներկայումս քննիչները հարցաքննում են կնոջը, որը գտնվում էր Նեմցովի հետ սպանության պահին, սակայն կնոջ ինքնությունը նույնպես չի բացահայտվում։
Նախնական տվյալներով՝ անհայտը մեքենայից 7-8 կրակոց է արձակել Բորիս Նեմցովի ուղղությամբ, երբ նա քայլում էր Մեծ Մոսկովորեցկի կամրջով։
ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել է նաև, որ քաղաքական գործչի սպանության վայրում 6 փամփուշտ է հայտնաբերվել։ Սպանությանն արձագանքել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ տեղի ունեցածը որակելով «սադրանք»:

В центре Москвы застрелен Борис Немцов (видео)
Российский политик и государственный деятель, депутат Ярославской областной думы Борис Немцов был застрелен в ночь на 28 февраля в центре Москвы.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на официального представителя МВД Елена Алексеева, для розыска подозреваемого в убийстве Немцова в Москве введен план «Перехват». По ее словам, стрелявший скрылся на автомобиле белого цвета, марка известна, но пока не уточняется в интересах следствия.
«Немцов гулял со своей знакомой, которая прибыла из Украины. Они шли от собора Василия Блаженного в сторону Болотной площади», - сказала она. Алексеева уточнила, что следствию известно, откуда он выходил, но эта информация также в интересах следствия не раскрывается.
В настоящее время следователи ведут допрос женщины, которая находилась с Немцовым на момент убийства, однако в интересах следствия и личность свидетельницы тоже не разглашается.
По предварительным данным, этой ночью неизвестный из машины произвел не менее 7-8 выстрелов в Бориса Немцова, когда тот шел по Большому Москворецкому мосту. Официальный представитель МВД России также сообщила, что на месте убийства политика найдено 6 гильз.