Բելառուսը և ԵՄ-ն հնարավոր է՝ պարզեցված վիզային ռեժիմի մասին պայմանագիր ստորագրեն
Բելգիայում և Լյուքսեմբուրգում Բելառուսի դեսպան, ԵՄ-ում և ՆԱՏՕ-ում մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Եվդոչենկոյի խոսքերով՝ Ռիգայում մայիսի 21-22-ին կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովին Բելառուսը և Եվրամիությունը հնարավոր է՝ պարզեցված վիզային ռեժիմի մասին պայմանագիր ստորագրեն։
«Ես չեմ տեսնում որևէ լուրջ տարաձայնություն, որը թույլ չի տա ստորագրել վիզային ազատականացման մասին պայմանագիրը» , – ասել է դեսպանը՝ հիշեցնելով, որ մարտի 10-11-ը Մինսկում կայանալու է Բելառուսի և ԵՄ միջև վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին պայմանագրի խորհրդակցությունների հերթական փուլը:

ЕС и Белоруссия могут подписать договор об облегчении визового режима в мае
Посол Белоруссии в Бельгии и Люксембурге, постоянный представитель при Евросоюзе и НАТО Андрей Евдоченко заявил, что республика и ЕС имеют шансы подписать или, как минимум, парафировать соглашение об облегчении визового режима на саммите «Восточного партнерства», который пройдет 21-22 мая в Риге.
Как сообщает РИА «Новости», об этом дипломат сказал в эфире телеканала «Беларусь 1».
«Если все хорошо сложится, я не вижу каких-то серьезных разногласий, которые, если не позволят подписать соглашение о визовой либерализации в мае 2015 года в Риге, то, по крайней мере, парафировать текст этого соглашения», — заявил Евдоченко.
По его словам, ожидается, что 10-11 марта в белорусской столице пройдет четвертый раунд консультаций по заключению соглашений о реадмиссии и упрощении визовых процедур между Белоруссией и Евросоюзом.