Այսօր Գրողների միջազգային օրն է
Մարտի 3-ը Գրողների միջազգային օրն է: Այն սկսել է նշվել 1986թ. մարտի 3-ից՝ գրողների միջազգային «Փեն» ակումբի (International PEN Club) որոշմամբ։
Ակումբի անվանումը հապավում է՝ Poets, Essayists, Novelists՝ բանաստեղծներ, էսսեիստներ, վիպասաններ։ Չնայած, իրականում այն ներառում է գրական բոլոր ժանրերով զբաղվողներին, նաև՝ լրագրողներին ու պատմաբաններին: Հապավումը համընկնում է նաև անգլերեն գրիչ բառին։
«Փեն»–ը 1921թ. հիմնադրել է անգլիացի գրող Քեթրին Էյմի Դոուսեն Սքոթը Լոնդոնում: Ակումբի նպատակն է բարեկամություն հաստատել աշխարհի բոլոր մասերում գտնվող գրողների միջև, ստեղծել գրողների համաշխարհային ասոցիացիա՝ ընդգծելու գրականության կենտրոնական դերը համաշխարհային մշակույթի մեջ, պաշտպանել գրականությունը ժամանակակից աշխարհում գոյություն ունեցող սպառնալիքներից և պայքարել ազատ խոսքի համար:

Сегодня – Всемирный день писателя
По решению 48-го конгресса Международного ПЕН-клуба (International PEN Club), состоявшегося 12—18 января 1986 года, 3 марта отмечается Всемирный день писателя. Об этом напоминает «Calend.ru».
ПЕН-клуб был основан в Лондоне в 1921 году. Название организации — аббревиатура, образованная первыми буквами английских слов Poets — поэты, Essayists — очеркисты, Novelists — романисты. Интересно, что аббревиатура в данном случае совпадает со словом pen, что в переводе с английского означает «ручка».
Идея создания организации принадлежит английской писательнице Кэтрин Эми Доусон-Скотт. Первым президентом ПЕН-клуба стал Джон Голсуорси.
Это международное объединение писателей, которое, как сказано в Хартии ПЕН-клуба, выступает в защиту принципов свободы информации внутри каждой страны и между всеми странами. Eго члены обязуются выступать против подавления свободы слова в любой ее форме в тех странах и обществах, к которым они принадлежат, а также во всем мире, когда это представляется возможным.