Ո՞ր ճանապարհով կգնա ԲՀԿ–ն
Վերջին շրջանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններից հետո ԲՀԿ–ն, բնականաբար, հարվածներ է ստացել և պետք է ելք գտնի ստեղծված իրավիճակից։
Հասկանալի է, որ ԲՀԿ արտահերթ համագումարում քննարկվելու են ներկուսակցական խնդիրները։ Այդ մասին իր հարցազրույցում նշել է ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը։
Թե ինչպիսի որոշում կկայացվի, ով կղեկավարի ԲՀԿ–ն, ինչպիսին կլինի ԲՀԿ–ի տեղն ու դերը քաղաքական կյանքում, պարզ կդառնա մեկ օրից։
Հաշվի առնելով ինֆորմացիոն այն հոսքերը, որոնք առկա են ԲՀԿ–ի շուրջ՝ կարող ենք արձանագրել, որ այդ կուսակցությունում և համանուն խմբակցությունում (որտեղ կան անկուսակցականներ և այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչներ), մեծ հաշվով, առկա է երեք թևկամ այսպես ասած՝ երեք տիպի տրամադրության կրող։
Մի մասը փորձում է վերականգնվել ստացած հարվածներից հետո, հավաքվել և դեմքը պահել քաղաքական դաշտում՝ շարունակելով հանրությանը հուզող խնդիրների մասին բարձրաձայնելն ու լուծումներ առաջարկելը։ Այս մասը պատկերացնում է ԲՀԿ–ի ղեկավարումը Նաիրա Զոhրաբյանի գլխավորությամբ։ Շարքային ակտիվի տրամադրություններն էլ են այդպիսին։
Մյուս մասը ճիշտ հակառակ տրամադրության կրողն է։ Սրանք միշտ էլ համարվել են ԲՀԿ–ի այն թևը, որը միշտ կողմ է եղել իշխանությունների հետ կոալիցիա կազմելուն և հիմա էլ է նույնը ուզում։
Երրորդ թևում հայտնվել են այն մարդիկ, ովքեր այլևս չեն ուզում ներգրավվել ԲՀԿ–ում սպասվող զարգացումներում։ Այս մարդիկ դժգոհ են ստեղծված իրավիճակից, բայց այս պահին տեսնում են պայքարի այլ ճանապարհ ԲՀԿ–ից դուրս, կամ էլ չեն ցանկանում ակտիվ քաղաքականությամբ զբաղվել, թեև նրանց համակրանքը նույնպես Նաիրա Զոհրաբյանի կողմն է։
Եվ այսպես, ԲՀԿ–ում առկա տրամադրությունների հիմնական ինդիկատորները երեքն են։ Կախված այն հանգամանքից, թե ով կղեկավարի այդ կառույցը, կարելի է հստակ եզրակացություններ անել, թե գործունեության ինչպիսի ճանապարհ է ընտրվել։

По какому пути пойдет ППА?
После недавних политических событий, естественно, ППА получила удары, и должна найти выход из сложившейся ситуации.
Понятно, что на внеочередном съезде ППА будут обсуждаться внутрипартийные вопросы. Об этом в своем интервью заявила секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян.
Какое решение будет принято, кто возглавит ППА и каковы будут место и роль партии в политической жизни страны, станет ясно в ближайшее время.
Учитывая сопутствующие мероприятию информационные потоки, можем констатировать, что в партии и одноименной фракции (в которой есть также беспартийные и члены других партий), по большому счету, имеются представители трех крыльев или так называемые носители трех различных настроений.
Одна часть пытается восстановиться после полученных ударов, собраться и сохранить свое лицо на политическом поле, продолжая поднимать волнующие общество проблемы и предлагать их решения. Эта часть видит ППА под руководством Наиры Зограбян. Рядовой актив партии придерживается аналогичных настроений.
Другая часть является носителем прямо противоположных настроений. Она всегда считалась тем крылом ППА, которое постоянно выступало за вхождение в правящую коалицию, и продолжает это делать.
Третье крыло представлено людьми, которые больше не хотят участвовать в ожидающихся в ППА процессах. Эти люди недовольны сложившейся ситуацией, но на данный момент видят иной вариант борьбы вне ППА или не хотят заниматься активной политикой, хоть их симпатии тоже на стороне Наиры Зограбян.
Итак, основных индикаторов настроений внутри ППА три. В зависимости от того, кто возглавит данную структуру, можно будет сделать соответствующие выводы о том, какой вариант деятельности был избран.