Սպիտակ տունը Սնոուդենին կոչ է արել կանգնել ամերիկյան դատարանի առաջ
Ամերիկյան հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը պետք է վերադառնա ԱՄՆ և կանգնի դատարանի առաջ։ Այս մասին «ՌԻԱ նովոստի»–ին հայտնել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էդվարդ Փրայսը։
Նրա խոսքերով՝ ամերիկյան վարչակազմի դիրքորոշումը չի փոխվել. Սնոուդենը մեղադրվում է գաղտնի տեղեկատվության բացահայտման մեջ, հետևաբար պետք է վերադառնա ԱՄՆ, որտեղ նրանով կզբաղվի արդարադատությունը։
Ավելի վաղ Սնոուդենի փաստաբան Անատոլի Կուչերենան Մոսկվայում հայտարարել էր, որ իր պաշտպանյալը պատրաստ է գնալ ԱՄՆ, եթե երաշխավորվի օրինական և անկոմնակալ դատավարություն։
Սնոուդենը լրագրողներին է հանձնել ԱՄՆ–ի հատուկ ծառայությունների գործունեության մասին գաղտնի փաստաթղթերը։ Նյութերում նշվում է ինչպես ամերիկացի, այնպես էլ համաշխարհային առաջնորդների հեռախոսազրույցների զանգվածային գաղտնալսումների և էլեկտրոնային նամակագրության լրտեսման մասին։
ԱՄՆ–ում Սնոուդենին սպառնում է 30 տարվա ազատազրկում։
Հիշեցնենք՝ Սնոուդենը Մոսկվա է ժամանել Հոնկոնգից 2013թ. հունիսին։ Արդեն 2014թ. օգոստոսից նրան ՌԴ տարածքում մշտական բնակության թույլտվություն է տրվել։

Белый дом призвал Сноудена вернуться в США и предстать перед судом»
Бывший сотрудник американских спецслужб Эдвард Сноуден должен вернуться в США и предстать перед американским правосудием, заявили РИА «Новости» во вторник в Белом доме.
«Наша позиция не изменилась. Сноуден обвиняется в раскрытии секретной информации. Он должен вернуться в США, где над ним будет совершено правосудие в соответствии со всеми нормами», — заявил официальный представитель Совета национальной безопасности при Белом доме Эдвард Прайс.
Ранее во вторник адвокат Сноудена Анатолий Кучерена заявил в Москве, что его подзащитный готов поехать в США, если суд над ним будет справедливым.
Напомним, что Эдвард Сноуден в июне 2013 года передал газетам «Washington Post» и «Guardian» ряд секретных материалов о программах слежки спецслужб США и Великобритании в интернете. Затем он вылетел в Гонконг, а оттуда в Москву, где некоторое время находился в транзитной зоне московского аэропорта. Затем Россия предоставила Сноудену временное убежище сроком на год при условии, что он прекратит свою деятельность против США. Первого августа 2014 года Сноуден получил трехлетний вид на жительство, который позволит ему путешествовать не только по России, но и за ее пределами.