«Քարֆուրը» եկավ մեր բակը
Օրերս իր դռները Երևանում բացեց «Քարֆուր» առևտրային ցանցի հայաստանյան մասնաճյուղը։ Դա մոտավորապես նույն էֆեկտն ունեցավ, ինչ ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի այցը Վրաստան։
Բանն այն է, որ «Վարդերի» հեղափոխությունից հետո Վրաստանում Սահակաշվիլու թիմը մի միֆ էր դրել շրջանառության մեջ, թե, իբր, Արևմուտքը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ–ը, իրենց կօգնի, ու կյանքը կդառնա ուրախ, իսկ ապրուստն էլ՝ ձրի։
Ուրախ և ձրի կյանքի խորհրդանիշ էր դարձել Բուշը, ում այցը Թբիլիսի Սահակաշվիլին ներկայացնում էր որպես դրախտի դռների բացման արարողություն։
Բուշը այցելեց Թբիլիսի, մի քիչ պարեց հավաքված բազմության առաջ, նրա անունով փողոց կոչեցին, և ... վերջ։ Բուշը գնաց, իսկ Վրաստանում կյանքը չփոխվեց. խնդիրները մնացին։ Դե, իսկ «Արևմուտքը մեզ կօգնի» կոդը վերջնականապես արժեզրկվեց վրացիների մոտ, երբ հնգօրյա պատերազմի ժամանակ նրանք մենակ մնացին ռուսական տանկերի ու զորքի դիմաց՝ դե յուրե կորցնելով դե ֆակտո կորցրած Հարավային Օսիան և Աբխազիան։
Ասածս այն չէ, որ Արևմուտքը վատն է, իսկ ռուսները՝ լավը, կամ հակառակը։ Լավ ու վատ արտաքին ուժեր չեն լինում։ Եթե դու քո պետության ապագան կառուցում ես այլ պետությունների բարի կամքի վրա հույսդ դնելով և «մետության» քաղաքականություն վարելով, ապա արդյունքները միշտ էլ վատն են լինում, անկախ այն հանգամանքից՝ «մետությունը» դեպի Արևմո՞ւտք է թեքված, թե՞ դեպի Ռուսաստան։
Հիմա մերն է։ «Անկախ» լրատվամիջոցները լրիվ այլ նպատակներով տարիներ շարունակ «արևմտամետություն» էին քարոզում, և գեղցիա–քաղքենիական զանգվածին կերակրում էին մի միֆով, թե, իբր, Արևմուտքը մեզ կօգնի, և ընդամենը պետք է երկու բան՝ եվրաասոցացում և ֆրանսիական «Քարֆուրի» մուտքը Հայաստան։
Անընդհատ տարածում էին, որ եվրաասոցացումը դրախտի բանալին է (Ուկրաինան այդ ասածները լրիվ ապացուցում է), իսկ «Քարֆուրն» էլ ուրախ և ձրի կյանքի ապահովման գործիքն է։ Ու դժվար էր գեղցիա–քաղքենիական զանգվածին բացատրել, որ դա այդպես չէ։ Այդ զանգվածը, որպես կանոն, մինչև իր աչքով չի տեսնում կամ իր մաշկի վրա չի զգում, ոչ մի բան չի հասկանում (շատ դեպքերում նույնիսկ տեսնելուց ու զգալուց հետո չի հասկանում)։
Եվրաասոցացման պատմությունը բոլորիս աչքի առաջ է։ Հիշեցնելու կարիք չկա։
Ինչ մնում է «Քարֆուրին», ապա դրա բացվելուց հետո բոլորը տեսան, որ դա ընդամենը հերթական մեծ խանութն է, որտեղ ոչ թե ապրանքները վաճառվելու են շատ էժան (համարյա ձրի՝ ինչպես «արևմտամետներն» էին գովազդում), այլ սովորական միջին երևանյան գներով։ Եվ այդպես էլ պետք է լիներ, ինչի՞ մասին է խոսքը։
«Քարֆուրի» բացվելուց հետո գեղցիա–քաղքենիական զանգվածն այժմ ընկել է ընկճախտի մեջ, քանզի իրեն խաբված է զգում. կյանքը չի դարձել ուրախ, իսկ ապրուստը՝ ձրի։

А из нашего окна сеть «Carrefour»-а впредь видна
На днях в Ереване открылись двери первого в Армении супермаркета торговой сети «Carrefour». Это произвело примерно тот же эффект, что и визит экс-президента США Джорджа Буша-младшего в Грузию.
Дело в том, что после «революции роз» в Грузии команда Саакашвили ввела в оборот миф о том, что Запад (в частности, США) якобы поможет, жить станет веселее, а жизнь – задаром.
Символом беззаботного и сытого будущего стал Буш, чей визит в Тбилиси представлялся Саакашвили в качестве церемонии открытия врат рая.
Буш наведался в Тбилиси, немного поплясал перед собравшейся толпой, его именем назвали улицу и… всё. Он уехал, а жизнь в Грузии так и не изменилась, проблемы не разрешились. Код же о том, что «Запад нам поможет», окончательно обесценился в глазах грузин, когда в ходе пятидневной войны они остались одни перед российскими танками и войсками, де-юре потеряв де-факто утраченные Абхазию и Южную Осетию.
Суть сказанного не в том, что Запад плох, а Россия – хороша, или наоборот. Не бывает плохих или хороших внешних сил. Если ты строишь будущее своей страны, полагаясь на добрую волю других государств и проводя политику «про»-ориентированности, то результаты всегда будут плачевными, независимо о того, склоняется твоя «ориентированность» на Запад или в сторону России.
То же самое и у нас. «Независимые» СМИ на протяжении долгих лет пропагандировали «прозападность», потчуя обывательско-мещанскую массу мифом о том, что якобы Запад нам поможет, и для этого нужны всего лишь две вещи – евроассоциация и открытие в Армении французского «Carrefour».
Постоянно заявлялось, что ассоциация с ЕС – ключ к вратам рая (Украина – яркое этому доказательство), а «Carrefour» – средство обеспечения беззаботной и дармовой жизни. И убедить подопытную массу в обратном было практически невозможно. Она, как правило, ничего не понимает, пока не почувствует это на своей шкуре или не увидит своими глазами (а иногда – даже после этого).
История с евроассоциацией у всех перед глазами. Напоминать, думаю, не стоит.
Что касается «Carrefour», то после его открытия все убедились, что это очередной большой магазин, в котором товары продаются не по очень низким (почти забесплатно, как рекламировали «прозападники»), а по обычным средним ереванским ценам. Так и должно было быть – о чем речь?
После открытия «Carrefour» обывательско-мещанская масса пребывает в депрессии, так как чувствует себя обманутой – жить не стало ни дешевле, ни веселее.