«Lufthansa»–ից հայտնել են «A320»–ի կործանման հնարավոր պատճառը (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ֆրանսիայի հարավում «Germanwings» ավիաընկերության ինքնաթիռը կործանվել է դժբախտ պատահարի պատճառով։ Այս մասին, «Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է «Lufthansa» ավիաընկերության փոխնախագահ Հայքե Բիրլենբախը։ «Germanwings»–ը «Lufthansa»–ի դուստր ավիաընկերություններից է։
Ավելի վաղ Գերմանիայի իշխանությունները հայտարարել էին հնարավոր ահաբեկչության ապացույցների բացակայության մասին։ Ֆրանսիացի փորձագետ Ռոբեր Գալանն էլ նշել էր, որ ավիավթարի պատճառը կա՛մ եղանակային անբարենպաստ պայմաններն են եղել, կա՛մ օդաչուի սխալը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին Իսպանիայից ԳԴՀ թռչող «А320» ինքնաթիռն ավիավթարի է ենթարկվել Ֆրանսիայի հարավում՝ Վերին Պրովանսի Ալպերի դժվարամատչելի լեռնային շրջանում։ Օդանավում 144 ուղևոր և անձնակազմի 6 անդամ է եղել, որոնք բոլորն էլ, ամենայն հավանականությամբ, զոհվել են։
Հայտնի է դարձել, որ կործանված ինքնաթիռում է եղել նաև օպերային երգիչ Օլեգ Բրիժակը։
Նշենք նաև, որ հայտնաբերվել է «Germanwings» ավիաընկերության «А320» կործանված օդանավի սև արկղերից մեկը։

В «Lufthansa» назвали возможную причину крушения А320 (фото, видео)
Причиной крушения самолета авиакомпании «Germanwings» на юге Франции, возможно, был несчастный случай. Как сообщает «Интерфакс», об этом заявила вице-президент авиакомпании «Lufthansa» Хайке Бирленбах.
«На данный момент мы считаем, что это был несчастный случай, остальные версии были бы спекуляцией», - сказала она журналистам в аэропорту «Эль-Прат» в Барселоне.
Ранее власти Германии объявили об отсутствии доказательств теракта на борту лайнера. Также французский эксперт по авиакатастрофам Роббер Галан заявил, что наиболее вероятной причиной крушения стали плохие погодные условия или ошибка пилота.
Авиакомпания «Germanwings» является дочерним предприятием «Lufthansa».
Пассажирский самолет А320 авиакомпании «Germanwings», летевший из Испании в ФРГ, разбился во вторник на юге Франции в гористой местности. На его борту находились 144 пассажира и шесть членов экипажа.