Կործանված «A320» ինքնաթիռի օդաչուներից մեկը խցիկում չի եղել (տեսանյութ)
«The New York Times»–ի տեղեկություններով՝ Ֆրանսիայում սկսվել է «Germanwings» ավիաընկերության ինքնաթիռի սև արկղի վերծանումը. օդաչուների խցիկում տեղադրված ձայնագրիչի տվյալները կբացահայտեն աղետի պատճառները։
Ինչպես ավելի վաղ գրել էինք, հայտնաբերված 2–րդ սև արկղում հիշողության քարտ չի եղել։
Աղբյուրը նշում է, որ «A320» ինքնաթիռի անկման պահին օդաչուներից մեկը խցիկում չի եղել. խցիկի դուռը փակված է եղել, և նա չի կարողացել վերադառնալ կառավարման վահանակի մոտ:
«Նա թակում է խցիկի դուռը, սակայն ներսից պատասխան չկա», – «The New York Times»–ին պատմել է ձայնագրության վերծանմանը ծանոթ քննիչներից մեկը:
Միևնույն ժամանակ, գերմանական «Lufthansa» ավիաընկերության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ իրենք որևէ տեղեկատվություն չունեն, որը կհաստատեր «New York Times»-ի վերոհիշյալ հրապարակումը՝ հավելելով, որ այս պահին աղետի հիմնական վարկածը դժբախտ պատահարն է:
Հիշեցնենք՝ մարտի 24–ին Իսպանիայից Դյուսելդորֆ թռչող «А320» ինքնաթիռն ավիավթարի է ենթարկվել Վերին Պրովանսի Ալպերի դժվարամատչելի լեռնային շրջանում։ Օդանավում 144 ուղևոր և անձնակազմի 6 անդամ է եղել, որոնք բոլորն էլ, ամենայն հավանականությամբ, զոհվել են։

Один из пилотов «Airbus A320» перед катастрофой покинул кабину (видео)
Перед самым крушением пассажирского самолета «Airbus A320» во Франции один из пилотов воздушного судна был не в кабине. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету «The New York Times».
Как рассказал американскому изданию источник из числа следователей, отсутствие пилота подтверждает запись с «черного ящика». «Мужчина снаружи слегка стучит в дверь и не получает ответа. Потом он стучит в дверь сильнее, ответа нет. Можно услышать, как он колотит в дверь», – поделился следователь.
Авиакомпания «Lufthansa» (материнская компания «Germanwings», которой принадлежал лайнер) пока не может подтвердить статью «The New York Times».
Напомним, что «Airbus A320», следовавший из Барселоны в Дюссельдорф, разбился во вторник на юго-востоке Франции. На борту лайнера находились 150 человек. Большинство – граждане Германии и подданные Испании.