Թուրքիան պատրաստ է լոգիստիկ օգնություն տրամադրել Եմենին
Թուրքիան պատրաստ է լոգիստիկ օգնություն ցուցաբերել Եմենում շիական ապստամբների դեմ ռազմական գործողություն իրականացնող ուժերին։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, «Ռոյթերս»–ին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
Այս գիշեր Սաուդյան Արաբիայի մարտական ավիացիան Եմենի մայրաքաղաք Սանայում և այլ քաղաքներում սկսել է կետային հարվածներ հասցնել հուսիթների՝ «Անսար Ալլահ» շարժման կողմնակիցների դիրքերին։
Խռովարարների դեմ ներկայումս կիրառվող «Վճռականության փոթորիկ» ռազմական գործողության գործադիր շտաբը հայտարարել է շիական ապստամբների՝ օդային և ծովային շրջափակման մասին։
Սաուդյան Արաբիայի հետ ռազմական գործողությանը մասնակցում են Պարսից ծոցի արաբական հանրապետությունների համագործակցության խորհրդի երկրները։ Էր Ռիադը տրամադրել է 100 կործանիչ, Բահրեյնն ու Քուվեյթը Սաուդյան Արաբիա են ուղարկել 15–ական մարտական մեքենա, Քաթարը՝ 10, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները՝ 30։
Ռազմական գործողությանը մասնակցում են նաև Սաուդյան Արաբիայի՝ 150 հազ–ի հասնող ցամաքային զորքերը, ինչպես նաև ռազմածովային ուժերը։ Կործանիչներ կուղարկեն նաև Հորդանանը, Մարոկկոն և Սուդանը։ Արաբական կոալիցիային աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել Եգիպտոսն ու Պակիստանը։

Эрдоган: «Турция готова оказать логистическую поддержку военной операции в Йемене»
Турция готова оказать логистическую поддержку силам, проводящим военную операцию против шиитских мятежников в Йемене. Как сообщает ТАСС, об этом заявил президент Турции Реджеп Эрдоган.
Ночью боевая авиация Саудовской Аравии начала наносить точечные удары по позициям хоуситов (сторонников движения «Ансар Аллах») в столице Йемена, Сане, и ряде других городов.
К настоящему времени оперативный штаб операции «Буря решимости», по сути, объявил о введении воздушной и морской блокады сторонников шиитских мятежников.
Саудовская Аравия составляет костяк коалиции, которая принимает участие в операции. Вместе с ней в коалицию входят партнеры по Совету сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ). Эр-Рияд задействует 100 истребителей. Бахрейн и Кувейт направили в Саудовскую Аравию по 15 боевых машин, Катар – 10, Объединенные Арабские Эмираты – 30. К этому необходимо прибавить саудовские сухопутные подразделения численностью 150 тыс. военнослужащих, а также силы ВМС. Свои истребители отправят и другие страны, поддержавшие начавшуюся операцию. По шесть – Иордания и Марокко, еще три даст Судан. Поддержать аравийскую коалицию авиацией и ВМС готовы также Египет и Пакистан.