Հակառակորդն առաջին անգամ կիրառել է 120 մմ տրամաչափի ականանետեր
Մարտի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին՝ նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ՝ հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ՝ 120 մմ տրամաչափի ականանետեր: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

Азербайджан впервые после установления перемирия применил 120 мм минометы
Министр обороны Армении Сейран Оганян на встрече с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком обсудил тенденции дестабилизации ситуации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских вооруженных сил.
Как сообщает пресс-служба Минобороны, Оганян проинформировал посла о случаях нарушения Азербайджаном режима перемирия, обратил его внимание на то обстоятельство, что кроме диверсионных действий, обстрелов из оружия различного калибра, в том числе 60 мм и 82 мм минометов, ВС Азербайджана впервые после установления перемирия применили 120 мм минометы.
Оганян отметил, что в условиях такой тактики ВС Азербайджана вся ответственность за эскалацию ситуации несет военно-политическое руководство Азербайджана.
Посол Капршик заверил, что в рамках своих полномочий приложит максимальные усилия для стабилизации ситуации.