Այսօր կկայանա «վեցնյակի» և Իրանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը
«Վեցնյակի» և Իրանի ԱԳՆ ղեկավարների բանակցություններն իրանական միջուկային խնդրով կվերսկսվեն այսօր՝ մարտի 30–ին։ Այս մասին, «Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ, լրագրողներին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ փոխղեկավար Աբբաս Արաքչին։
Միևնույն ժամանակ, շվեյցարական Լոզանում, որտեղ կայանալու են բանակցությունները, մեկնարկել է վեց երկրի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը։
Նախքան բանակցությունները նախարարները հանդիպումներ են ունեցել երկկողմանի և բազմակողմանի ձևաչափերով։
Մասնակիցները հայտնել են, որ բանակցություններին լուրջ առաջընթաց կգրանցվի, սակայն որոշ հարցերում տարաձայնությունները կպահպանվեն։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն էլ գրում է, որ Լոզանում մեկնարկել է նաև ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հանդիպումը։

Сегодня состоится встреча глав МИД «шестерки» и Ирана
Сегодня пройдут переговоры глав МИД «шестерки» и Ирана по иранской ядерной проблеме (ИЯП), сообщает РИА «Новости» со ссылкой на заявление замминистра иностранных дел Ирана Аббаса Аракчи.
В то же время в настоящее время в Лозанне, где проходят переговоры по ИЯП, началась встреча глав внешнеполитических ведомств шести стран, принимающих участие в переговорах с Ираном (пять постоянных членов СБ ООН и Германия), сообщают СМИ с места событий.
Перед встречей министры провели ряд встреч в двухстороннем и многостороннем форматах. В частности, состоялась встреча глава МИД России СергяЛаврова и госсекретаря США Джона Керри.
Участники переговоров с обеих сторон отмечают, что в ходе переговоров достигнут серьезный прогресс, однако разногласия по ряду важных проблем сохраняются.