Թուրքիայի 44 նահանգ մնացել է առանց հոսանքի
Այսօր` մարտի 31-ին, Թուրքիայի 44 նահանգ մնացել է առանց հոսանքի: «Hurriyet»–ի տեղեկացմամբ՝ առանց էլեկտրաէներգիայի են մնացել նաև Ստամբուլը և Անկարան:
Ստամբուլի իշխանությունները հայտնել են, որ մետրոյի և տրամվայի աշխատանքները լիովին դադարեցվել են. լուսանշանները չեն աշխատում:
Անատոլիայի տեղեկատվական կենտրոնն էլ, հղում անելով տեղական էներգետիկ կազմակերպության ներկայացուցիչների հայտարարությանը, հայտնել է, որ զանգվածային հոսանքազրկումների պատճառն էլեկտրահաղորդակցության գծերի խափանումներն են։ Կազմակերպության ներկայացուցիչները նաև հայտնել են, որ տվյալ պահին մասնագետները փորձում են վերականգնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը:
Չնայած վերոնշյալ տեղեկություններին՝ Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, որ հոսանքազրկումների պատճառը դեռ պարզ չէ. դրանք կարող են լինել նաև կիբերհարձակման հետևանք:
Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ տվյալ պահին վերականգնվել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարման 15 տոկոսը:

Большинство провинций Турции остались без света
Подача электричества полностью прекращена в большинстве провинций Турции, сообщает во вторник местное издание «Hurriyet».
В частности, без энергоснабжения остались столица Анкара и Стамбул. По данным издания, прекращение подачи электроэнергии затронуло по меньшей мере 44 турецкие провинции.
Как сообщили представители властей Стамбула, работа столичного метро и трамвайное движение полностью остановлены, на улицах не работают светофоры.
Как сообщило позднее Анатолийское информагентство со ссылкой на руководство местной энергораспределительной компании TEIAS, сбои в работе линий электропередачи привели к массовому отключению энергоснабжения. В руководстве компании подчеркнули, что на данный момент ведется проверка системы электроснабжения для восстановления подачи электроэнергии в кратчайшие сроки.
Между тем, министр энергетики Турции Танер Йылдыз заявил, что пока нельзя сказать, что именно стало причиной отключения энергоснабжения – кибератака или техническая неисправность.
При этом министр подчеркнул, что подача электричества уже восстановлена в некоторых городах. В правительстве Турции заявили, что в Стамбуле подача электроэнергии восстановлена на 15%.