Իշխանությունների մտքինն ու Ահարոն Ադիբեկյանի լեզվինը
Մի փոքր վերափոխելով այս խոսքը և հաշվի առնելով մեր իրականությունը՝ կարող ենք ասել, որ Ղարաբաղում սպասվող ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ հայաստանյան ու ղարաբաղյան իշխանությունների մտադրության մասին իմանալու համար պետք է լսել մեր «գյուղի» չարաճճի «երեխային»՝ տխրահռչակ կոմերսանտ–«սոցիոլոգ» Ահարոն Ադիբեկյանին։
Նա վերջերս «հարցումներ» էր անցկացրել Ղարաբաղում ու պարզել, որ աղքատության մեջ գտնվող, հարկային ճնշումների տակ ապրող, ամիսներով աշխատավարձ, թոշակ ու նպաստ չստացող ղարաբաղցիները հիացած են իշխող ուժերով ու մայիսի 3–ին իրենց ձայնը տալու են կա՛մ ԼՂՀ վարչապետի, կա՛մ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի, կա՛մ էլ՝ ԼՂՀ փոխվարչապետի գլխավորած կուսակցություններից որևէ մեկին։ Այսինքն՝ Ահարոնն ուզում է ասել, որ իր հարցումների արդյունքում բացահայտել է, որ ղարաբաղցիները մազոխիստ են։
Ըստ ընտրակեղծարարության քարոզչի համբավ ունեցող այդ մարդու՝ միակ ընդդիմադիր «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունն էլ հինգ տոկոսի շեմը անցնել– չանցնելու սահմանագծին է։ Փոխարենը Ադիբեկյանը դրական արտահայտվեց «Շարժում–88»–ի մասին, որը Ղարաբաղում կառուցողական ընդդիմության դերում է, այսինքն՝ այնպիսին, ինչպիսին Բաղրամյան 26–ի հաճախորդ կուսակցություններն են Հայաստանում։
«Շարժում–88»–ի ցուցակի ղեկավար Վիտալի Բալասանյանն Ադիբեկյանի խոսքերով կողմ է իշխանության հետ համագործակցությանը։
Նկատենք, որ կոմերսանտ–«սոցիոլոգի» այս «հարցումները» ցույց են տալիս, թե ինչ ծրագրեր ունեն և ինչպիսի սցենար են նախատեսել ՀՀ և ԼՂՀ իշխանությունները խորհրդարանական ընտրությունների և հետընտրական գործընթացների հետ կապված։ Տվյալ դեպքում՝ իշխանությունների մտքինը տեղադրվել է Ահարոն Ադիբեկյանի լեզվին ու բաց թողնվել հանրության վրա։
Սխեման շատ պարզ է՝ ուզում են իշխանության վերարտադրություն, որի մեջ փայ պետք է ունենան վարչապետի «Ազատ Հայրենիքը», խորհրդարանի խոսնակի ղեկավարած Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը և ՀՅԴ–ն (ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ղարաբաղում դաշնակցականները ձևեր չեն թափում և վայելում են կոալիցիոն հնարավորությունները հրապարակավ)։
Իշխանություններն ուզում են նաև գրպանային ընդդիմություն ունենալ ի դեմս «Շարժում–88»–ի։ Հենց ա՛յս մասին է խոսել Ադիբեկյանը։
Բոլորս էլ շատ լավ գիտենք թե՛ Ադիբեկյանի «հարցումների» գնի մասին, թե՛ նրա առաքելության։ Նա աշխատում է «Շատ կտաս (փող)՝ շատ կտամ (տոկոս), քիչ կտաս՝ քիչ կտամ» սկզբունքով։ Այնպես որ նրա անցկացրած «հարցումներին» պետք է նաև ա՛յս ռակուրսով նայել։
Ի դեպ, տեղին է հիշեցնելը, որ ԼՂՀ նախագահական վերջին ընտրությունների ժամանակ նույն Ադիբեկյանը Բակո Սահակյանի հիմնական մրցակցի համար «հարցումների» արդյունքում կանխատեսել էր 3 տոկոսի կարգի ձայն, սակայն սխալվեց 10 անգամ, քանի որ այդ թեկնածուն պաշտոնական թվերով հավաքել էր ավելի քան 30 տոկոս քվե։ Սոցհարցման և արձանագրված արդյունքների նման «շեղումից» հետո Ադիբեկյանը պետք է խոզապահ աշխատեր որևէ գյուղում (եթե, իհարկե, նրան վստահվեր այդ լուրջ գործը), բայց արի ու տես, որ նա շարունակում է «հարցումներ» անցկացնել ու դհոլություն անել իր պատվիրատուների օգտին։
Թե ինչ պատկեր կլինի Ղարաբաղում ընտրություններից հետո, կիմանանք շատ շուտով։ Մի բան հաստատ գիտենք։ Ղարաբաղցիները սիրում են թարս բուսնեցնել ցանկացած խիար։ Դա ապացուցվեց պատերազմի ժամանակ։ Հիմա էլ տնտեսական պատերազմ է և համակարգերի պայքար։ Ադրբեջանի նկատմամբ լիակատար հաղթանակի հասնելու համար, հետևաբար, պետք է հաջողել նաև պետականաշինության գործում։ Մայիսի 3ին ղարաբաղցիներն այդ հնարավորությունն ունեն։

На уме у властей и на языке у Адибекяна
Немного переиначив эту фразу с учетом существующих реалий, можем сказать, что для ознакомления с намерениями властей Армении и Карабаха относительно ожидающихся в Арцахе выборов Национального собрания нужно послушать нашего «шалуна» – печально известного коммерсанта-«социолога» Агарона Адибекяна.
Недавно он провел в Карабахе «соцопросы» и выяснил, что пребывающие в бедности, живущие под налоговым гнетом и месяцами не получающие зарплат, пенсий и пособий карабахцы в восторге от правящих сил, и 3 мая отдадут свои голоса возглавляемой либо премьером НКР, либо спикером НС, либо вице-премьером НКР партии. Иными словами, Агарон хочет сказать, что в результате своих опросов выяснил мазохистскую сущность карабахцев.
Согласно снискавшему славу пропагандиста избирательных фальсификаций Адибекяну, лишь единственно оппозиционная партия «Национальное возрождение» стоит перед проблемой преодоления 5-процентного порога. Вместо этого он позитивно высказался о «Движении-88», которое пребывает в роли конструктивной оппозиции, то есть подобно клиентским партиям президентского дворца в Армении.
По словам Адибекяна, возглавляющий список «Движения-88» Виталий Баласанян выступает за сотрудничество с властями.
Заметим, что данные «опросы» коммерсанта-«социолога» показывают, какие планы и сценарии наметили власти РА и НКР касательно парламентских выборов и поствыборных процессов. В конкретном случае с языка Агарона Адибекяна было воспроизведено то, что на уме у властей.
Схема примитивна: хотят воспроизводства власти, пайщиками в которой будут «Свободная Родина» премьера, возглавляемая спикером Демократическая партия Арцаха и АРФД (в отличие от действующей в Армении «Дашнакцутюн», карабахские дашнакцаканы не ломают комедий и вкушают коалиционные возможности публично).
Власти хотят также обладать карманной оппозицией в лице «Движения-88». Именно об этом и сказал Адибекян.
Мы все прекрасно знаем как цену «опросов» Адибекяна, так и их назначение. Он работает по принципу «Больше дашь (денег) – больше получишь (процентов), меньше дашь – меньше возьмешь». Так что, на его «опросы» нужно смотреть в том числе с этого ракурса.
Кстати, уместно напомнить, что во время последних парламентских выборов в НКР тот же Адибекян прочил в результате «соцопросов» основному сопернику Бако Саакяна порядка 3 процентов голосов, однако ошибся в 10 раз, так как тот, по официальным данным, набрал более 30 процентов. После подобной «погрешности» между результатами соцопросов и зафиксированными процентами Адибекян должен был работать свинопасом в одном из сел (если бы, конечно, ему доверили это ответственное занятие), но, как ни странно, он продолжает проводить «соцопросы» и заниматься «барабанством» для своих заказчиков.
Какова же будет картина в Карабахе после выборов, станет ясно очень скоро. Одно можно сказать с уверенностью: карабахцы любят делать так, чтобы любой огурец взрос неправильно. Это было доказано в ходе войны. Сейчас идет экономическая война и борьба систем. Следовательно, для достижения безоговорочной победы над Азербайджаном нужно добиться успеха также в деле государственного строительства. 3 мая у карабахцев будет этот шанс.