Սպիտակ տուն. «Օբաման Թուրքիային և Հայաստանին կառաջարկի ճանաչել 1915 թ. ողբերգական իրադարձությունների փաստերը»
1915թ. հայերի զանգվածային սպանությունների տարելիցին ԱՄՆ–ը մտադիր է կոչ անել Թուրքիային և Հայաստանին ճանաչել բոլոր փաստերը՝ կապված այդ ողբերգական իրադարձությունների հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «ТАСС»–ը, այս մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի փոխխոսնակ Էրիկ Շուլցը։
Նշվում է նաև, որ պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նա խուսափել է «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց։
«Մենք մտադիր ենք օգտվել այս առիթից, որպեսզի ուշադրություն հրավիրենք 1915թ. սարսափելի իրադարձությունների վրա, և փաստերի ամբողջական, ազնիվ և արդարացի ընդունման կոչ անել, ինչը, ենթադրում ենք, բխում է բոլոր կողմերի շահերից»,–հավելել է Շուլցը՝ ընդգծելով, որ նկատի ունի Հայաստանին, Թուրքիային և ԱՄՆ–ին։
Լրագրողները հետաքրքրվել են, թե ինչու ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այժմ չի արտաբերում «ցեղասպանություն» բառն այն դեպքում, երբ 2008թ. նախընտրական շրջանում հենց այդպես էր որակում 1915թ. հայերի կոտորածը։
«Նախագահը և վարչակազմի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ պարբերաբար պատմական փաստ են անվանել այն, որ 1,5 մլն հայ է սպանվել Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին օրերին»,–պատասխանել է Շուլցը։
Նա հերթական անգամ կոչ է արել Թուրքիային կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ ընդգծելով, որ Անկարան կարևոր դերակատարություն ունի Իրաքում և Սիրիայում ճգնաժամի հաղթահարման գործում։
«Մենք պատրաստվում են հատուկ բանակցություններ վարել այն թեմայով, թե ինչպես կարող ենք ամրապնդել այդ համագործակցոււթյունը»,–եզրափակել է Շուլցը։

Белый дом: «Обама предложит Турции и Армении признать факты трагических событий 1915 года»
В годовщину (24 апреля) массовых убийств армян 1915 года США намерены призвать Турцию и Армению признать все факты, связанные с теми трагическими событиями. Об этом в среду заявил заместитель пресс-секретаря Белого дома Эрик Шульц, сообщает ТАСС. Отвечая на вопросы журналистов, он избегал употребления слова «геноцид».
«Мы намерены воспользоваться этим поводом (годовщиной), чтобы обратить внимание на ужасные события 1915 года и призвать к полному, честному и справедливому признанию фактов, что, как мы полагаем, отвечает интересам всех сторон», – сказал Шульц, уточнив, что имеет в виду Турцию, Армению и США.
Журналисты поинтересовались, почему президент США Барак Обама сейчас не произносит слово «геноцид», хотя в ходе предвыборной кампании 2008 года он делал это именно применительно к убийствам армян в 1915 году. «Президент и другие старшие должностные лица администрации регулярно называли историческим фактом то, что 1,5 млн армян были убиты в последние дни существования Османской империи», – ответил Шульц.
Представитель Белого дома в очередной раз призвал Турцию наладить отношения с Арменией, заметив, что Анкара играет важную роль в разрешении кризисов в Ираке и Сирии. «Мы собираемся провести специальные переговоры на тему, как мы можем укрепить это партнерство», – заключил Шульц.