Թուրքիայի ԱԳՆ–ն՝ Պուտինի հայտարարության մասին
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի կապակցությամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը՝ չընդունելով և խստորեն դատապարտելով այն.
«Իրավունքի խախտում հանդիսացող նման հայտարարությունները Թուրքիան մերժում է»։
«Milliyet»-ը գրում է, որ Թուրքիայի արտաքին գերատեսչությունը նշել է՝ չնայած զգուշացումներին ու կոչերին՝ Պուտինը 1915թ. տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է որակել։
Թուրքիայի ԱԳՆ–ն նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանի կողմից Կովկասում, Միջին Ասիայում և Արևելյան Եվրոպայում 100 տարվա ընթացքում իրականացրած զանգվածային ջարդերը, աքսորները և գոլոդոմորի պատժիչ գործողություններով սեփական պատմության ընթացքում թուրք և մահմեդական ժողովուրդների դեմ անմարդկային վերաբերմունքը վերհիշելով՝ Ռուսաստանն ամենալավը պետք է իմանա, թե ինչ է ցեղասպանությունը և դրա իրավական կողմը։
«Գիտենք, որ 1995թ. սկսած՝ Դուման ամեն 10 տարին մեկ հայկական պնդումներին աջակցող քաղաքական հայտարարություններ անելու սովորություն ունի։ Այդ սովորույթին հավատարիմ Դուման 2015թ. ապրիլի 24-ին հին որոշումների համատեքստում նոր հայատարարություն արեց, ինչը ևս դատապարտում ենք։ Եթե այս համատեքստում Ռուսաստանը կարող է որևէ բան անել, ապա պետք է մի կողմ դնի կողմնակալությունը, աջակցի, որ Հայաստանն ու հայերը դրական արձագանքեն Թուրքիայի կողմից բարեկամական ու խաղարար կոչերին»,-նշված է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Турция осудила Путина за слова о Геноциде армян
Турецкий МИД выступил с осуждением президента России Владимира Путина за его слова о Геноциде армян. Ведомству не понравилось, что глава государства назвал события 1915 года словом «геноцид», передает «Reuters» со ссылкой на заявление ведомства.
«Мы отвергаем и осуждаем определение «геноцид», которое, вопреки всем нашим предупреждениям и обращениям, президент России Владимир Путин дал событиям 1915 года», – подчеркнули в министерстве.
«С учетом массовых преступлений, ссылок…, которые Россия осуществляла на Кавказе, в Средней Азии и в Восточной Европе в прошлом веке…, мы полагаем, что она лучше знает, что такое геноцид и какова его правовая формулировка», – цитирует агентство МИД Турции.
«Мы знаем, что с 1995 года у Думы есть привычка раз в 10 лет делать политические заявления, поддерживающие односторонние интересы Армении. Дума не нарушила этой традиции, и 24 апреля 2015 года снова сделала соответствующее заявление. Мы его тоже осуждаем», – заявил МИД.