Վիետնամն ԱԱԳ–ի մասին համաձայնագիր կստորագրի ԵՏՄ–ի հետ
Վիետնամի նախագահ Չիոնգ Թան Շանգը հայտարարել է մայիսի սկզբին ԵՏՄ–ի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագրի հնարավոր ստորագրության մասին։ Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, նախագահն ասել է «Россия 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Վիետնամի առաջնորդի խոսքերով՝ այդ հարցում իր հետ համամիտ է նաև ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինը։
Նախարարություններին և այդ հարցով հետաքրքրված գերատեսչություններին հանձնարարվել է կարճ ժամկետում ավարտել համապատասխան բանակցությունները։
«Հավանաբար, մենք կստորագրենք այդ համաձայնագիրը մայիսին, երբ ես Մոսկվա կժամանեմ Հաղթանակի 70–ամյակի կապակցությամբ։ Լիահույս եմ, որ այդ համաձայնագրի ստորագրությունն արդյունավետ կլինի, և կամրապնդի բարեկամությունն ինչպես Վիետնամի և Ռուսաստանի միջև, այնպես էլ ԵՏՄ անդամ մյուս երկրների հետ»,–ասել է նախագահը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ Վիետնամը համաձայնագիր է ստորագրել Հարավային Կորեայի հետ։

Вьетнам может подписать договор о зоне свободной торговли c ЕАЭС в начале мая
Президент Вьетнама Чыонг Тан Шанг заявил о возможном подписании в начале мая соглашения о создании зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом, передает РИА «Новости».
«И я, и президент РФ Владимир Владимирович Путин согласились, что будем поддерживать подписание соглашения о свободной торговле, и поручили министерствам и заинтересованным ведомствам в скором времени завершить переговоры. Возможно, мы подпишем это соглашение в мае, когда я приеду в Москву на 70-летие Победы, и я очень надеюсь, что подписание данного соглашения принесет эффективный результат и укрепит дружбу между Вьетнамом и Россией, а также другими странами-членами ЕАЭС», – сказал он в интервью телеканалу «Россия 24».
Ранее премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил, что Вьетнаму предлагаются существенные преференции в проекте соглашения о Зоне свободной торговле с Евразийским экономическим союзом.