Արտագնա աշխատանքով գումար վաստակող հայերից եկամտահարկ գանձելու օրինագիծն ընդունվեց
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում 65 կողմ, 16 դեմ և 21 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ, առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է «Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրինագիծը:
Հիշեցնենք, որ համաձայն դրա՝ շինարարական աշխատանք կատարելու համար արտերկիր մեկնած ՀՀ քաղաքացիները պայմանագիր պետք է կնքեն ՀՀ-ում գործող որևէ կազմակերպության հետ, և 13% եկամտահարկն ու 5% տոկոս շահութահարկը վճարեն ՀՀ պետական բյուջե։
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանն այս օրենքի անհրաժեշտությունը պատճառաբանել էր հանգամանքով, որ արտերկրում շինարակական աշխատանքներ կատարող մեր հայրենակիցները Հայաստանում որևէ տեղ գրանցված չեն որպես վարձու աշխատող:
Օրենքի ընդունումից հետո նրանք կգրանցվեն ՀՀ համապատասխան գործատուի մոտ, և այդ կազմակերպությունը ծառայություններ կմատուցի դրսի համապատասխան կազմակերպությանը: Այլապես ստացվում է, որ արտագնա աշխատանքի մեկնած ՀՀ քաղաքացիները տվյալ պետությանն են եկամտահարկ մուծում: Այս դեպքում միայն մեր երկրում եկամտահարկ կգանձվի, իսկ ՌԴ-ում կազատվեն դրանից,–ասել էր փոխնախարարը։

Работающие за рубежом граждане РА будут платить налоги в Армении
Сегодня в ходе внеочередного заседания Национального собрания Армении 65 голосами «за», 16 – «против» и при 21 воздержавшемся был принят законопроект о внесении изменений и поправок в законы РА «О подоходном налоге» и «Налоге на прибыль».
Согласно новым правилам, отбывающие на строительные работы за границу граждане РА отныне должны заключать контракт с какой-либо действующей в Армении компанией и платить 13-процентный подоходный и 5-процентный налог на прибыль в бюджет РА.
Замминистра финансов Вахтанг Мирумян объяснил необходимость принятия закона тем, что выполняющие за границей строительные работы наши соотечественники в Армении нигде не зарегистрированы в качестве наемных работников.
«После принятия закона они зарегистрируются у работодателей в РА, и эта организация будет предоставлять заграничным компаниям соответствующие услуги. Иначе получается, что отбывающие на выездные работы граждане РА платят подоходный налог этим государствам. В данном случае подоходный налог будет собираться в нашей стране, а РФ от него освободят», – отметил замминистра.