«Արևմտամետ» Պալաչը և «ռուսամետ» Լիսկան
Ինքզինքն «արևմտամետ» հռչակած մամուլը, որը համատեղությամբ նաև «անկախ» է, լծվել է Աբովյանում քաղաքապետի թեկնածու առաջադրված Պալաչի քարոզարշավի գործին։
Ենթադրվում է, որ ի դեմս Պալաչի՝ «անկախ» մամուլը գտել է արևմտյան (համամարդկային) արժեքների կրողին և քաղաքացիական հասարակության ջատագովին։
Ախր, շատ սկզբունքային է «արևմտամետ» մամուլը։ Այդ սկզբունքայնությունն է պատճառը, որ նրանք զուգահեռաբար քննադատում են մեկ այլ մականունավորի՝ Սյունիքի մարզպետ Լիսկային։ Հավանաբար, դա անում են այն պատճառով, որ Լիսկայի մոտ «ռուսամետ» գծեր են հայտնաբերել։
Թեև Արթուր Հարությունյանի մականունը մաքուր ռուսական «սլենգի» մեջ է, բայց դա կապ չունի։ Պալաչը հոգով ու սրտով «ասոցացված» տղա է, և զգացվում է, որ մանկուց երազել է ժողովրդավարության մասին, իսկ ահա Լիսկան ամբողջությամբ ռուսական արժեհամակարգի կրող է։ Դրա համար էլ «արևմտամետ» մամուլը լիզում է Պալաչի կոշիկները և քարկոծում Լիսկային։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա պետք է նկատել, որ «անկախ» ու «արևմտամետ» մամուլը փետրվարյան դեպքերից հետո հայտնվել է «դիշովկի» կարգավիճակում։ Գագիկ Ծառուկյանի՝ քաղաքական դաշտից հեռանալուց հետո սրանք սկսել են չհետաքրքրել բրեժնևյան հանգստության ու ճահճի ձգտող Սերժ Սարգսյանին։ Դա է պատճառը, որ «անկախները» փորձում են Աբովյանում թեմա գտնել՝ այն հույսով, որ գոնե Պալաչին կարող են պետք գալ։ Բայց Պալաչը վարկերի տակ կքած մարդ է, և մեկը լինի նրան օգնի։

«Прозападный» Палач и «пророссийский» Лиска
Провозгласившая себя «прозападной» пресса, которая по совместительству является также «независимой», впряглась в дело раскрутки Палача, выдвинувшегося в Абовяне кандидатом в мэры города.
Предполагается, что в лице Палача «независимая» пресса нашла носителя западных (общечеловеческих) ценностей и апологета гражданского общества.
Ну, слишком уж принципиальна наша «прозападная» пресса – ничего не поделаешь. Именно эта принципиальность является причиной параллельной критики другого носителя прозвища – губернатора Сюникского марза Лиски. По-видимому, делается это потому, что у Лиски обнаружили «пророссийские» черты.
Хотя кличка Артура Арутюняна родом из русского сленга, это не имеет никакого значения. Палач – душой и сердцем «ассоциированный» парень, и заметно, что он с детства мечтал о демократии, а вот Лиска – всецело носитель русской системы ценностей. Поэтому «прозападная» пресса и вылизывает Палачу ботинки и охаивает Лиску.
Если же серьезнее, то нужно заметить, что «независимая» и «прозападная» пресса после февральских событий оказалась в статусе дешевки. После ухода Гагика Царукяна с политической арены, они перестали интересовать стремящегося к брежневскому спокойствию и застою Сержа Саргсяна. Поэтому «независимые» и пытаются найти в Абовяне тему, в надежде, что хоть Палачу могут оказаться полезны. Но Палач – прогнувшийся под кредитами человек, и было бы кому ему помочь.