«Հըզբոլլահի» առաջնորդն առաջին անգամ խոստովանել է իր մասնակցությունը սիրիական պատերազմին
Լիբանանի տարածքում գործող շիական զինված «Հըզբոլլահ» խմբավորման առաջնորդն առաջին անգամ հրապարակային հայտարարել է, որ իր շարժման զինյալները մասնակցում են Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմին։ Նասրալլայի խոսքերով՝ «Հըզբոլլահը» Բաշար Ասադի զորքերի հետ պայքարում է «Իսլամական պետության» դեմ, որը, նրա խոսքերով, աննախադեպ վտանգ է ներկայացնում՝ սպառնալով ողջ մարդկության գոյությանը։
Ըստ Նասրալլայի՝ ԻՊ–ն սպառնալիք չէ, որը պետք է չեզոքացնել միայն Լիբանանում, Սիրիայում կամ Իրաքում։
«Այն վտանգ է բոլորի համար, որի դեմ պայքարելու համար մենք հրավիրում ենք Լիբանանում ու տարածաշրջանում բոլորին՝ կոչ անելով վերջ դնել իրենց լռությանը, վարանումներին ու չեզոքությանը»,–ասել է Նասրալլան։
«Հըզբոլլահը» սիրիական քաղաքացիական պատերազմի ակտիվ մասնակից դարձավ 2013–ի մայիսից, երբ Հասան Նասրալլան հայտարարեց, որ իր խմբավորումն աջակցում է Ասադի ջանքերին ահաբեկիչների դեմ պայքարում։ Սակայն երկու տարի շարունակ նա հայտարարում էր, որ «Հըզբոլլահը» միայն պաշտպանական բնութագիր ունի, որի հիմնական նպատակն է թույլ չտալ, որ ծայրահեղականությունը տարածվի Լիբանանում։ Քաղաքական ոչ բոլոր ուժերն են աջակցում «Հըզբոլլահին» երկրում։ Իր ելույթում Նասրալլան դիմել է ընդդիմադիր «Ապագայի շարժման» անդամներին, որոնք քանիցս կոչ են արել լիբանանցիներին չխառնել ուրիշի պատերազմին։ «Հըզբոլլահի» առաջնորդը հայտարարել է, որ նրանք կդառնան առաջին զոհերը, եթե ռազմական գործողությունները թափանցեն Լիբանան։ Նասրալլան նաև կոչ է արել հույս չդնել պրոամերիկյան կոալիցիայի հարվածների վրա՝ հիշեցնելով, որ ավիահարվածները չեն կանգնեցնում զինյալների ակտիվ առաջխաղացումը։
Հիշեցնենք՝ անցած շաբաթ իսլամիստներին հաջողվել է գրավել հնագույն Փալմիրա քաղաքը Սիրիայում, իսկ Իրաքում՝ Ռամադին։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Քարթերը Ռամադիի գրավման համար մեղադրել է իրաքյան բանակին, որը, ըստ նրա, «պայքարելու կամք չի ունեցել»։

Лидер «Хезболлы» впервые признал участие в сирийской войне
Лидер шиитского вооруженного движения «Хезболла» Хассан Насралла, действующего на территории Ливана, впервые публично признался в том, что бойцы его движения участвуют в гражданской войне на территории Сирии, причем, не только на границе с Ливаном, но и на всей территории страны, сообщает «Vesti.ru».
Насралла объяснил это тем, что «Хезболла» вместе с армией Башара Асада борются против «Исламского государства», которое, по его мнению, представляет беспрецедентную опасность, «угрожающую самому существованию человечества».
По словам Насраллы, «Исламское государство» – это не та угроза, которой нужно сопротивляться только в Ливане или Сирии, Ираке или Йемене. «Это опасность для всех. Никто не должен прятать голову в песок .Мы приглашаем всех в Ливане и в регионе взять ответственность и бороться с этой опасностью, прекратив это молчание, колебания и нейтралитет», – заявил лидер «Хезболлы», выступая на митинге в честь 15-летия со дня вывода израильских войск из Ливана.
Отметим, что «Хезболла» стала активным участником сирийской гражданской войны в мае 2013 года, после того, как Хассан Насралла заявил, что его группировка поддерживает усилия Асада по борьбе с террористами. Тем не менее, на протяжении двух лет он заявлял, что действия «Хезболлы» носят исключительно оборонительный характер, главная цель которых – не позволить экстремизму распространиться на территорию Ливана.
Насралла также призвал слушателей не надеяться на удары проамериканской коалиции, наносящей авиаудары по позициям «Исламского государства», напомнив, что авиаудары не останавливают активное продвижение боевиков. На прошлой неделе ИГ удалось отбить у сирийских военных город Пальмира, а у иракских – Рамади. При этом министр обороны США, комментируя взятие Рамади, возложил вину на иракскую армию, у которой, по его словам, «не было воли сражаться».