Ասադ. «Հայ ժողովրդի կրած տառապանքներին այսօր բախվում է սիրիացի ժողովուրդը»
Մայիսի 27-ին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ հանդիպմամբ մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այցը Սիրիա:
ՀՀ ԱԳՆ–ից հայտնում են, որ նախագահ Բաշար ալ-Ասադը, ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարի այցը Սիրիա, այն կարևոր համարեց՝ միաժամանակ, բարձր գնահատելով Սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ Սիրիայի Նախագահն ասաց. «100 տարի առաջ հայ ժողովուրդը ենթարկվեց ցեղասպանության։ Ցավոք, այսօր պատմությունը կրկնվում է. հայ ժողովրդի կրած տառապանքներին այսօր բախվում է սիրիացի ժողովուրդը»։

Асад: «Страдания, которые претерпели армяне, сегодня терпит сирийский народ»
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 27 мая в Дамаске встретился с президентом Сирии Башаром аль-Асадом.
В ходе встречи Асад вновь обвинил соседнюю Турцию в поддержке террористов. «Президент аль-Асад отметил, что страдания, которые претерпел армянский народ, сегодня терпит сирийский народ от рук тех же погромщиков и террористов», – сообщило сирийское государственное информационное агентство SANA.
«Поддержка боевиков со стороны Анкары возвратила те страдания, которые перенес народ региона в период Османской Империи», – сказал президент Сирии.