Շատերը նկատած կլինեն, որ որքան անողոք են իշխանության տարատեսակ ներկայացուցիչները ՀԷՑ–ը ղեկավարող Բիբինի նկատմամբ, որքան թունդ են նրանք քննադատում էներգետիկ համակարգում տիրող իրավիճակի անմիջական պատասխանատուին, նույնքան էլ փրփուրը բերաններին պաշտպանում են ՀԷՑ–ի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու հայտը։
Հայ ժողովրդին աչքալուսանք են տալիս, թե բա՝ ուրախացեք, որ ոչ թե 17 դրամով է բարձրանալու հոսանքի գինը, այլ 6,93–ով, թեև «էն գլխից» էլ պարզ էր, որ հայտով բարձր գին է պահանջվել, որպեսզի իրենց ուզածի չափով թանկացնեն, ու հետո դա մատուցվի որպես հերոսական պայքարի արդյունք և լավություն բազմաչարչար սպառողներին։
Հարց կարող է առաջանալ՝ եթե նախագահականին կից Ռոբերտ Նազարյանի «կանտորան», ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավորները, գործադիր իշխանությունը ներկայացնող դեմքերը դեմ են հոսանքի գնի բարձրացմանը, ինչո՞ւ են ձայնները գլուխները գցել։ Թող սուսուփուս չբավարարեն ՀԷՑ–ի հայտը, դրանից հետո դիմեն դատարան, ու պարզեն, թե ինչու է ՀԷՑ–ը կասկածելի գործարքներ անում, ու հետո դրանք մտցնում սակագնի մեջ։
Նման բան իշխանությունները չեն անում (այլապես իրենց ունեցած «ատկատներն» էլ ջրի երես դուրս կգան), քանզի Բիբինին քննադատելը թատրոն է, որին, ի դեպ, չուզեցավ մասնակցել ՀԷՑ–ի տնօրենը։ Իսկ ահա էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցում ՀԷՑ–ից ոչ պակաս շահագրգռված են Բաղրամյան 26–ում, ու այդ իսկ պատճառով էլ հայտը բավարարվում է։
Որոտանի համալիրի ձեռքբերումից հետո դրա իրական տերերին ձեռնտու է հոսանքի գնի բարձրացումը, քանզի գերշահույթներ ստանալու ախորժակ կա։
Իշխանություններին է պատկանում նաև ՀԷԿ–երի մեծ մասը, և նրանք այդ մասով էլ են շահագրգիռ գների բարձրացման մեջ։
Այնպես որ, թող ՀՀԿ–ականներն ու Նազարյան Ռոբերտը դեմագոգիայով չզբաղվեն։ Ամեն ինչ պարզ է ու հասկանալի։

Многие успели заметить: чем беспощаднее различные представители власти в отношении руководителя «Энергетических сетей Армении» Евгения Бибина и чем яростнее они критикуют непосредственного ответственного за сложившуюся в энергетической сфере ситуацию, тем отчаяннее они с пеной у рта поддерживают заявку ЭСА на повышение тарифа на электроэнергию.
Армянский народ поздравляют с тем, что, мол, стоимость электроэнергии повысится не на 17 драмов, а на 6,93 драма, хотя с самого начала было понятно, что заявлена высокая цена, чтобы впоследствии повысить тариф в нужном им размере и представить это как результат героической борьбы и великодушия в отношении многострадального потребителя.
Может возникнуть вопрос: если действующая при президентском дворце контора Роберта Назаряна, депутаты парламента от РПА и различные представители исполнительной власти выступают против повышения цены на электричество, тогда почему они так развопились? Пусть спокойно отклонят заявку ЭСА, после чего обратятся в суд и выяснят, почему компания занимается сомнительными сделками, а затем включает их в тариф.
Власти не делают этого (иначе наружу всплывут и полученными ими «откаты»), так как критика Бибинапостановка, в которой, кстати, директор ЭСА принимать участие не захотел. В вопросе же повышения тарифа на электроэнергию на Баграмяна 26 заинтересованы не меньше ЭСА, поэтому и удовлетворяют заявку.
После приобретения Воротанского каскада его реальным хозяевам выгодно повышение стоимости электроэнергии, так как у них наблюдается аппетит на сверхприбыли.