Ե. Բոզոյան. «Անհրաժեշտ է ձևավորել նոր քաղաքական ուժ»
–Հայաստանում քաղաքական դաշտը ոչնչացվեց։ Հատկապես փետրվարյան դեպքերից հետո, կարելի է ասել, այսօր ընդդիմադիր դաշտ գոյություն չունի,–այս մասին «LratvakanRadio»–ին ասել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը.
–Ֆորմալ իմաստով կան կուսակցություններ, ԱԺ պատգամավորներ, խոսում են գեղեցիկ ելույթներով, հանդես են գալիս բոցաշունչ ճառերով, բայց հասարակությունն ինտուիտիվ հասկանում է, որ ինքը մնացել է մենակ։ Ցանկացած քաղաքական ուժի հետ համագործակցությունը ժողովրդի կողմից բացասական է ընկալվելու, որովհետև ցանկացած քաղաքական ուժ կա՛մ գնում է լեզու գտնում իշխանությունների հետ, կա՛մ կեսից դուրս է գալիս։ Քաղաքական ուժերը, մեծ հաշվով, վարկաբեկված են հասարակության մոտ, բայց միայն քաղաքացիական շարժումներով էլ հնարավոր չէ խնդիրները լուծել. խնդիրները շատ են, բայց դրանք առանձին դնելով՝ չեն հասնի լուրջ նպատակների։
Քաղաքագետը հավելել է, որ, ի վերջո, այդ խնդիրները պետք է ամփոփել և դնել մեկ հարթության վրա, բայց դա արդեն պետք է անի քաղաքական ուժը։
–Եվ այստեղ է գալիս այն գաղափարը, որ Հայաստանում, փաստացի, անհրաժեշտ է նոր քաղաքական ուժ, որը հաշվի կառնի նախկին քաղաքական ուժերի սխալները, և կփորձի այնպես ձևավորվել, որ տարբերվի նախկին ուժերից,–հավելել է Ե. Բոզոյանը։
Ըստ նրա՝ այդ նոր քաղաքական ուժը ձևավորելիս մաքսիմալ պետք է զերծ մնալ հնամաշ քաղաքական գործիչներից. այդ ցանկում կլինեն շատ ակտիվիստներ կամ մարդիկ, ովքեր մինչ այժմ ինչ–ինչ պատճառներով չէին մտնում որևէ քաղաքական ուժի մեջ։

Ерванд Бозоян: «Армении нужна новая политическая сила»
«В Армении политическое поле было уничтожено. В особенности после февральских событий можно сказать, что оппозиционного поля на сегодня не существует», – заявил в беседе с «LratvakanRadio» политолог Ерванд Бозоян.
«В формальном плане есть партии, депутаты НС, слышатся красивые выступления, произносятся пламенные речи, но общество интуитивно понимает, что оно осталось в одиночестве. Сотрудничество с любой политической силой будет восприниматься народом негативно, так как любая политическая сила либо договаривается с властями, либо с половины выходит из игры. Политические силы, по большому счету, дискредитированы в глазах общества, однако решить существующие проблемы исключительно гражданскими движениями тоже невозможно – проблем много, и добиться серьезного успеха здесь не удастся», – отметил политолог.
Он также добавил, что эти проблемы должны быть обобщены и рассмотрены в одной плоскости, но это уже задача политических сил.
«И именно здесь назревает идея о том, что фактически, Армении нужна новая политическая сила, которая учла бы ошибки всех предыдущих сил и попыталась организоваться таким образом, чтобы качественно от них отличаться», – отметил Бозоян.