Մեկ քայլ առա՞ջ, թե՞ երկու քայլ հետ
Ի տարբերություն հունիսի 23–ի՝ այս անգամ իրավապահներն իրենց «կուլտուրական» պահեցին. չկային հատուկ միջոցներ, չկային քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների լկտիությունները, չկար հայտնի ջրցան մեքենան։
Իշխանություններն ուզում էին Բաղրամյանը բացել հունիսի 28–ին, բայց իրենց կողմից կառավարվող երկու–երեք ջահելները տեղում «խուրդվեցին», և «Օպերա» օպերացիան «փոզմիշ եղավ»։
«Փոզմիշ եղավ» նաև «Սերժ Սարգսյանն ընդունում է ըմբոստ երիտասարդներին ու երկխոսում նրանց հետ» շոուն։
Հունիսի 28–ից հետո Բաղրամյանը կրկին մնաց «պաշարված», ինչը հունից հանում էր ինչպես Սերժ Սարգսյանին, այնպես էլ Վովա Գասպարյանին, սակայն մի շարք ներքին ու արտաքին հանգամանքներից ելնելով՝ նրանք չէին կարողանում բիրտ ուժ կիրառել։
Չկարողանալով Օպերա, իսկ այնտեղից էլ տուն ուղարկել ցուցարարներին՝ իշխանություններն ընտրեցին «բարի» մարտավարություն և սկսեցին աշխատել այլ ձևով, որպեսզի համ կարողանան փողոցն ազատել, համ էլ այնպես անել, որ ազատմանն աջակցողների «դեմքը փրկվի», քանզի հունիսի 28–ից հետո դժվար էր Օպերա ուղարկելու ուղղակի կոչեր հնչեցնող գտնելը (Վաղինակ Շուշանյանի ու նրա հուշարարների հետ տեղի ունեցածը բոլորի աչքի առաջ էր)։ Իշխանությունների կիրառած «կացնային» մեթոդը չաշխատեց, ու պետք եղավ «նուրբ» տեխնոլոգիայի ներմուծում։
Այդ «նուրբ» տեխնոլոգիայի օգնությամբ ցույցը ցրելու և բողոքավորներին Ազատության հրապարակ ուղարկելու հնարավորությունը ստեղծվեց։
Ֆորմալ առիթը հուլիսի 4–ին առաջ քաշված «Մեկ քայլ առաջ» անբովանդակ ծրագրի մասին բարձրաձայնումն էր, որի շրջանակներում պետք է ամեն օր մեկ քայլ առաջ տարվեին բարիկադի դեր կատարող աղբամանները։
Առաջին հայացքից դա վճռական մարտավարություն էր (հենց այդպես էլ հայտարարվեց), ինչը թույլ էր տալիս հունիսի 28–ին աղբամանների վրայի երկու–երեք երիտասարդ տղաների պես չփչանալ, բայց նաև հնարավորություն և ֆորմալ առիթ էր տալիս ոստիկանությանը՝ դիմել գործողությունների ու բացել Բաղրամյան պողոտան (մինչ այդ գրեթե պատային վիճակ էր, ինչը ձեռնտու չէր Բաղրամյան 26–ին)։
Եվ այսպես, «Մեկ քայլ առաջ» ծրագրի արդյունքը Բաղրամյան պողատայի բացվելը դարձավ, և ինչպես իշխանություններն էին հունիսի 28–ին ուզում, ցուցարարները տեղափոխվեցին Ազատության հրապարակ։ Այսինքն՝ այն ինչ հունիսի 28–ին չհաջողվեց անել աղբամանների վրա թառած նեոկոմսոմոլների միջոցով, արվեց երեկ այլ երիտասարդի մջոցով։ Ոչինչ չենք ակնարկում, պարզապես փաստն ենք արձանագրում։
Իշխանություններին պետք էր բացել Բաղրամյան պողոտան, քանզի ամեն մի օրը էրոզիայի էր ենթարկում բուրգը։ Եվ ահա, պողոտան բացվում է «Մեկ քայլ առաջ» ծրագրի շրջանակներում, ու ստացվում է, որ ցուցարարները, պատկերավոր ասած, երկու քայլ հետ են ընկնում։
Իսկ հիմա «ա լյա» Րաֆֆի հացադուլ հայտարարելն ու լղոզված պահանջներ հնչեցնելն արդեն ֆարսի է վերածում ամբողջ գործընթացը, որի մեջ լիքը ազնիվ երիտասարդներն էին մտած։ Կարևորն արդյունքն է, այլ ոչ թե հռետորաբանությունը։ Արդյունքը բոլորիս աչքի առաջ է։

Один шаг вперед или два шага назад?
В отличие от 23 июня, на этот раз правоохранители повели себя культурнее: не было спецсредств, наглого поведения полицейских в гражданском, известного брандспойта.
Власти хотели открыть проспект 28 июня, но управляемая ими пара-тройка парней моментально дискредитировалась, и операция «Опера» провалилась.
Провалилось и предвкушавшееся шоу «Серж Саргсян принимает протестную молодежь и ведет с ней диалог».
После 28 июня проспект Баграмяна продолжал оставаться «осажденным», что выводило из себя как Сержа Саргсяна, так и Вову Гаспаряна, но, исходя из ряда внешних и внутренних факторов, они не могли применить грубой силы.
Не сумев отправить протестующих к Опере, а оттуда – по домам, власти избрали «добрую» тактику и начали работать таким образом, чтобы суметь как освободить улицу, так и «спасти лицо» сторонников освобождения, поскольку после 28 июня найти открыто призывающего направиться на площадь Свободы было непросто (произошедшее с Вагинаком Шушаняном и его подсказчиками у всех на виду). Примененный властями «топорный» метод не сработал, и понадобилось прибегнуть к «мягкой» технологии.
При помощи этой технологии удалось разогнать митинг и отправить протестующих на площадь Свободы.
Формальным поводом стала озвученная 4 июля бессодержательная программа «Один шаг вперед», в рамках которой выполнявшие функцию баррикад мусорные баки ежедневно должны были продвигаться на один шаг вперед.
На первый взгляд это было решительной тактикой (именно так и было заявлено), позволявшей не дискредитироваться подобно нескольким парням 28 июня и одновременно предоставить полиции формальный повод перейти к действиям и открыть проспект Баграмяна (до этого была практически патовая ситуация, не устраивавшая Баграмяна 26).
Итак, результатом программы «Один шаг вперед» стало открытие проспекта Баграмяна, и, как того хотели власти 28 июня, протестующие переместились на площадь Свободы. Ни на что не намекаем – всего лишь констатируем факт.
Властям нужно было открыть проспект Баграмяна, так как с каждым днем властная пирамида подвергалась эрозии. И вот проспект открывается в рамках программы «Один шаг вперед», и получается, что демонстранты, образно говоря, отступают на два шага назад.
Объявление же сейчас голодовки а-ля Раффи и выдвижение размытых требований полностью дискредитирует весь процесс, в который были вовлечены многие честные ребята. Важен результат, а не риторика. Результат же у всех перед глазами.