Ի՞նչ տնտեսական շահ ունի Հայաստանը հայ–թուրքական սահմանի բացումից
ՀԱԿ ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը լրագրողների հետ հանիպման ժամանակ խոսելով հայ-թուրքական սահմանի բացման տնտեսական հետևանքների մասին՝ ասել է, որ մենք պատրաստ չենք դրան։
-Ես չէի ուզենա, որ Թուրքիան մեզ այնպիսի վիճակում տեսներ, ինչպիսին հիմա ենք՝ թափթփված, անմխիթար, տնտեսություն չունեցող, տնտեսական առումով հեռանկար չունեցող մի երկիր, որը փորձում է սահմանը բացել մի երկրի հետ, որն ունի տրամաբանված  տնտեսություն, աշխարհի 17-րդն է իր ՀՆԱ-ով, որին հաշվի են առնում  Մեծ 20-յակի պետությունները, որի դերը կարևորվում է ոչ միայն չափերով, այլև դիրքով,-ասել է նա։
Ըստ Խաչատրյանի՝ ցավոք սրտի, իշխանության կողմից որևէ փաստաթուղթ չկա, որը կհիմնավորի, թե ինչու պետք է սահմանները բաց լինեն՝ ո՛չ ԱԺ-ն, ո՛չ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ո՛չ վարչապետը հստակ բացատրություններ չեն տվել։
-Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից որևէ դիտարկում, համենայնդեպս, ինձ ծանոթ չէ։ ԱԽՔ-ի կողմից էլ որևէ փատաթուղթ չկա, որ փորձեն ապացուցել, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը  շահավետ է։ Ո՞րն է լինելու մեր շահը։ Քաղաքական առումով փաստաթղթերում այդ շահը չեմ տեսնում։ Ես կարող եմ ասել՝ սահմանի բացումը ձեռնտու է լինելու, բայց ե՞րբ՝ հիմա՞, թե՞ 15 տարի հետո, պարզաբանված չէ,-ասել է նա։
Վահագն Խաչատրյանը ասել է, որ մենք չունենք այնպիսի տնտեսություն, որով կհետաքրքրենք Թուրքիային, և ավելացրել, որ Թուրքիայի համար հետաքրքիր կլինի այն, որ մենք դառնանք խաչմերուկ՝ տրանսպորտային հանգույց։
-Դրանով մենք հնարավորություն կտանք կապվելու Իրանի և միջինասիական երկրների հետ։ Դա կոչվում է Կարս-Գյումրի երկաթգծի վերականգնում։ Թուրքիայի հետաքրքրությունը միայն տնտեսական այդ առումով անմիջապես փոխկապակցվում է Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերությունների հետ, որովհետև առանց Նախիջևանի այլ կարճ ճանապարհ չկա Միջին Ասիա և Պարսկաստան հասնելու համար։ Պատրա՞ստ ենք, կարո՞ղ ենք։ Ես կասեի, որ պատրաստ չենք։ Մենք օրենսդրական խնդիրներ ունենք. ապրանքների, բիզնեսմենների պաշտպանվածության հարցը լուծված չէ,-նշել է նա։

В чем экономический интерес Армении от открытия армяно-турецкой границы?
Представитель АНК, бывший мэр Еревана Ваагн Хачатрян, говоря во время встречи с журналистами об экономических последствиях открытия армяно-турецкой границы, сказал, что мы к этому не готовы.
«Я бы не хотел, чтобы Турция видела нас в таком положении, в каком мы сегодня находимся: растрепанными, безутешными, не имеющими экономики и не имеющей в экономическом плане перспективы  страной, которая пытается открыть границы с одной страной, которая имеет логически обоснованную экономику, которая по своему ВВП находится на 17-ом месте в мире, с которой считаются государства Большой 20-и, роль которой считают важной не только по размерам, но и по положению», - сказал он.
Согласно ему, к сожалению, со стороны властей (и НС, и министерства экономики РА, и премьера) нет какого-либо документа, который обосновал бы, почему границы должны быть открытыми.
«Какого-либо замечания со стороны Национальной службы безопасности, по крайней мере  мне, неизвестно. Нет и какого-либо документа со стороны СНБ, в котором пробовалось бы подтвердить, что открытие армяно-турецкой границы выгодно. Каков наш интерес? В политическом плане в документах этого интереса я не вижу. Могу сказать, что открытие границы будет выгодным, но когда, сейчас или через 15 лет - не ясно», - сказал он.
Ваагн Хачатрян аргументировал это тем, что у нас нет такой экономики, которой мы заинтересовали бы Турцию, и отметил, что для Турции интересным будет то, чтобы мы стали перекрестком - транспортным узлом.
«Этим мы дадим ей возможность связаться с Ираном и среднеазиатскими странам. Это означает восстановление ж/д Карс-Гюмри.  Заинтересованность Турции уже только в этом экономическом плане непосредственно связывается с отношениями Азербайджан-Армения, так как без Нахиджевана нет другого короткого пути добираться до Средней Азии и Пакистана. Готовы, можем? Я бы сказал, что не готовы. У нас имеются законодательные проблемы, не решен вопрос защищенности товаров, бизнесменов», - отметил он.