Խաչիկ Գալստյան. «Նման մոտեցումը համարում եմ հնաոճ մտածելակերպի արդյունք»
-Եթե մենք իսկապես փորձեինք քայլեր ձեռնարկել ԲՀԿ-ն թուլացնելու համար, ԲՀԿ-ն իսկապես կթուլանար,-ՄԱԱ-ում հրավիրված ասուլիսում ասել է ՀՀԿ կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ նույնանուն խմբակցության անդամ Ռազմիկ Զոհրաբյանը։
Մեկնաբանելով  Ռ. Զոհրաբյանի հայտարարությունը՝ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը «7օր»-ին ասել է.
-ԲՀԿ-ին թուլացնելու ցանկություն տարբեր քաղաքական ուժեր կարող են ունենալ, սակայն ես պետք է հիշեցնեմ , որ մեկ կուսակցության կամ մարմնի ցանկությամբ չէ, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» կարող է հզորանալ կամ թուլանալ։ Մեր ժողովուրդն է ի վերջո որոշում և՛ կուսակցության հզորությունը, և ՛ նրա վստահության ու հեղինակության աստիճանը։ Նման մոտեցումը համարում եմ հնաոճ մտածելակերպի արդյունք։
Նա նշել է, թե ինքը կարող է փաստել, որ «Բարգավաճ Հայաստանն» այսօր վայելում է ժողովրդի լուրջ վստահությունն ու աջակցությունը։
-Ավելի վաղ ՀՀԿ-ն իր պատգամավորական տեղերը բազմապատկելու ցանկություն էր հայտնել, սա ևս ենթադրում է, որ այո՛, որևէ քաղաքական կուսակցություն Ազգային ժողովի ներկա դասավորության պայմաններում իր ձայները կարող է բազմապատկել ի հաշիվ այլ քաղաքական ուժերի, սակայն նորից եմ կրկնում՝ դա ոչ թե մեկ անձի կամ կուսակցության ցանկություն է, այլ ժողովրդի վճռելիք հարցն է,-ասել է Խ. Գալստյանը։

Хачик Галстян: «Я считаю, что подобный подход является результатом консервативного мышления»
«Если бы мы в действительности попытались предпринять шаги по ослаблению партии «Процветающая Армения», то эта партия действительно ослабла бы»,- заявил зампредседателя РПА Размик Зограбян.
Комментируя это заявление Зограбяна, пресс-секретарь председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна  Хачик Галстян заявил «7or»:
«У многих политических сил может быть желание ослабить нашу партию, но я должен напомнить, что партия «Процветающая Армения» может усилиться или ослабиться не по решению одной партии или органа. Могущество партии и степень ее надежности и авторитета определяет народ. Я считаю, что подобный подход является результатом консервативного мышления».
Галстян заявил, что может констатировать тот факт, что у партии «Процветающая Армения» сегодня есть доверие и поддержка народа.
«Раннее «Процветающая Армения» заявила о своем желании вдвое увеличить число депутатских мест, что также говорит о том, что в условиях имеющегося распределения мест в НС какая-либо политическая партия может вдвое увеличить свои голоса за счет других политических сил. Но я снова повторяю, что это не желание одного лица или партии, а решающий для народа вопрос», - добавил Галстян.