Օբամա. «Որևէ մեկը չպետք է ցմահ նախագահ լինի»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս–Աբեբա այցելության ժամանակ դատապարտել է աֆրիկյան առաջնորդներին, ովքեր հրաժարվում են վայր դնել իրենց լիազորությունները պաշտոնավարման ժամկետի ավարտին։ Այս մասին հայտնում է «France 24»–ը։
Օբաման հայտարարել է, որ «պարզապես չի հասկանում դա», բացի այդ, նմանօրինակ գործողությունները սպառնում են Աֆրիկայի ժողովրդավարական զարգացմանը։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է. «Որևէ մեկը չպետք է ցմահ նախագահ լինի»,– և հավելել, որ անհամբերությամբ է սպասում իր երկրորդ ժամկետի ավարտին, քանի որ դա թույլ կտա իրեն ավելի շատ ժամանակ անցկացնել ընտանիքի հետ և հաճախակի այցելել Աֆրիկա։
«Երբ նախագահը փորձում է փոխել խաղի կանոնները և մնալ իշխանության ղեկին, կարող է անկայունություն և տարաձայնություններ հրահրել»,–ասել է Օբաման և որպես օրինակ բերել Բուրունդիայի նախագահ Պիեր Նկուրունզիզին, ում վերընտրությունը երրորդ ժամկետում երկրում տևական անկարգություններ հրահրեց։

Обама: «Никто не должен быть президентом пожизненно»
Президент США Барак Обама в ходе своего выступления в столице Эфиопии Аддис-Абебе осудил африканских лидеров, которые отказываются сложить полномочия в конце срока их пребывания в должности, сообщает телеканал «France 24».
Обама заметил, что «просто не понимает этого», а также что подобные действия угрожают демократическому прогрессу Африки.
Президент заявил, что «никто не должен быть президентом пожизненно», и добавил, что с нетерпением ждет окончания своего второго срока, так как это позволит ему проводить больше времени с семьей и чаще приезжать с визитами в Африку.
«Когда лидер пытается изменить правила игры и остаться у власти, он рискует спровоцировать нестабильность и раздоры», – сказал Обама и в качестве примера привел президента Бурунди Пьера Нкурунзизу, чье переизбрание на третий срок спровоцировало длительные беспорядки в стране.